НИМ участва в специализирана изложба от венециански стъклени съдове в Бургас

18 август 2021, 19:09 часа • 1924 | прочитания

На 27.08.2021 г. в Археологическия музей на гр. Бургас ще бъде открита изложба посветена на резултатите от археологическите подводни проучвания на Центъра за подводна археология и Националния исторически музей през 2020-2021 г. в залива Ченгене скеле.

Още: Благотворителната изложба "Шофирай със сърце и разум" гостува в Бургас

Още: Община Бургас стартира нова инициатива "Здравен час край морето"

Под ръководството на проф. д-р Иван Христов и гл. ас. д-р Найден Прахов от морските дълбини бяха извадени изключителни редки фрагменти от стъклени съдове.

Колекциите от стъклени находки на Националния исторически музей и Регионалния исторически музей – Бургас включват 310 фрагмента, фрагментирани и цели съдове.

Още: Творците в Несебър излизат на протест, взеха им галерията

Още: В Бургас откриха първия регионален център за безплатна правна помощ

Находката е важен извор на информация за слабо изследваната тема за потреблението, търговията и производството на стъкло на Балканите през Късноосманския период. Съдовете най-вероятно са произведени в работилница на остров Мурано, Венеция, през втората половина на XVI в. или началото на XVII в.

Още: Спортното училище в Бургас ще има нова сграда (СНИМКИ)

Още: Флора 2025 в Бургас: Естетика и настроение в цветове

Изложбата се реализира по спечелен проект пред Министерство на културата на Центъра за подводна археология с партньори НИМ и РИМ Бургас. Предстои издаването на каталог на находките с интересни исторически студии за търговията в Черно море през Късното средновековие с вносни стъклени съдове.

Изложбата ще бъде представена и в София през 2022 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес