Целта ни е да не предстоят закривания на ТЕЦ-ове. Това стана ясно от думите на енергийния министър Теменужка Петкова в ефира на Нова телевизия.
Още: Жечо Станков: Цената на газа от "Боташ" е три пъти по-висока от тази през Гърция
Още: ЕС ще предложи на Г-7 затягане на санкциите срещу руския петрол
Тя припомни, че Европейската комисия е приела документ, който поставя много високи изисквания към въглищните централи, а България ще настоява за дерогация (частична отмяна на даден закон - бел. ред.) от въведените от Европа правила.
Продажбата на ЧЕЗ
Няма официална информация за това дали електроразпределителното дружество ЧЕЗ е продадена на индийски консорциум, но е много вероятно да е вярно, отбеляза Петкова.
Още: КЗК увери, че активно следи поскъпването на храните
Още: Има сделка: ЕС и Великобритания пренастроиха отношенията си след "Брекзит"
По повод появилата се информация, че зад въпросния консорциум стои един от най-големите български продавачи на електроенергия - Валентин Христов, Петкова каза, че при всички случаи купувачите на ЧЕЗ ще бъдат проверени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Европейската комисия понижи драстично прогнозата за българската икономика
Газовият хъб "Балкан"
По темата за предстоящото изграждане на газовия хъб „Балкан” у нас министърът увери, че страната ни се радва на безрезервна подкрепа от Европейската комисия. В близко бъдеще щяло да започне и предпроектното проучване.
„Няма как да стане без Русия, но за да стане този хъб факт, трябва да има поне три източника на природен газ”, каза още енергийният министър.
Още: Неочаквани данни за китайската икономика след търговската война
Още: Невиждани санкции от САЩ към Русия до дни: Хора на Тръмп признаха, че им е до гуша от Кремъл
Бъдещето на АЕЦ
Тя увери, че България има опция да удължи живота на АЕЦ „Козлодуй” още три пъти с по 10 години. Колкото до АЕЦ „Белене”, в момента институциите мислели как да се използва вече закупеното оборудване.