Дружеството ще продължи да работи и да обслужва своите над 1 000 000 клиенти
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Няма риск за клиентите на “Топлофикация София” и дружеството ще продължи да ги обслужва, както идосега*. Това заявиха от дружеството по повод отказа на дерогация (отлагане) от страна Изпълнителна агенция „Околна среда“ (ИАОС) и допълниха, че ще обжалват решенията.
“Отказът на дерогация от страна на ИАОС поставя под сериозен риск енергийната и националната сигурност на София и страната, като би довел до невъзможност за пълноценно функциониране на инсталациите и съоръженията. „Топлофикация София“ е дружество със стратегическо значение за енергийната сигурност на България, което доставя топлинна енергия на над 1 млн. граждани на София“, коментираха от „Топлофикация София“.
Анализите на топлинното натоварване показват, че при евентуално спиране на централното топлоснабдяване в столицата, ще бъде невъзможна замяната на топлинната с електрическа енергия и с такава от твърди горива. Това би довело, както до критични аварии по енергомрежата, така и до сериозно замърсяване на въздуха в София, се посочва в съобщението.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
„Топлофикация София“ работи с горивни инсталации единствено и само на природен газ, което е най-екологичният вариант за отопление на столицата, който не води до замърсяване на въздуха с фини прахови частици и серни оксиди, пише още в позицията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Дружеството поиска дерогация за привеждане в съответствие с новите по-стриктни норми за емисиите на азотни оксиди, тъй като необходимите средства за това са непосилно високи, както за Топлофикация, така и респективно за гражданите през сметките за топлинна енергия. Незабавна инвестиция от 190,5 млн. лв. от страна на дружеството би довело до значително повишаване на цената на топлинната енергия, която ще бъде платена от над 1 милион българи и ще има само временен ефект. Сумата е несъизмеримо висока и в сравнение с ползите, които ще има за околната среда, съгласно Директива 2010/75/ ЕС, параграф 16, и резултатите ще са незадоволителни.
Ръководството на дружеството през последните години предприе поредица от действия за модернизиране на енергоизточниците и за намаляване на вредните емисии, пише в позицията на дружеството.
В момента Агенцията за търговия и развитие на САЩ изготвя план за оздравяване, модернизация и рекапитализация на „Топлофикация София“ ЕАД. Текат засилени проучвания за изграждане на качествено нови мощности от последно технологично поколение, които биха осигурили екологични перспективи, които да отговарят на най-стриктните европейски стандарти за 50 години напред.
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
В нормативната база за последните 15 години е заложена постоянно намаляваща норма на допустимите емисии. През този период дружеството полага всички усилия, за да постига резултати в рамките на нормите по показател азотен оксид на осреднена годишна база. Съгласно одобрена методика на МОСВ, през 2020 г. e направено математическо моделиране на разпространението на емисии, което показва, че наслагванията на азотни оксиди (NОх) са много под критичните нива.
“Топлофикация София” е и най-големият екологичен проект в столицата. Според анализите, ако дружеството бъде изведено от енергийната система на София, въглеродният отпечатък в страната ще се увеличи с 267% в сравнение със сегашния режим на функциониране, се казва в съобщението.
„Топлофикация София“ напомня, че на ТЕЦ „Марица Изток“ 2 беше дадена безсрочна дерогация.