Предназначение на спирачната течност
Инженерите на големите автомобилни производители експериментират с различни спирачни системи от дълго време и стигат до заключението, че най-надеждното и просто решение по отношение на експлоатацията е хидравличното спирачно задвижване. Ето как работи спирачната система:
- водачът натиска педала на спирачката;
- главният спирачен цилиндър (ГСЦ) се активира, изпомпвайки спирачна течност;
- течността предава усилието към спирачните механизми на колелата;
- спирачните механизми на колелата се активират и спират автомобила.
Причини за изтичане на спирачна течност
За спирачната течност е предвиден специален разширителен резервоар, разположен под капака. Като правило, той е изработен от бяла пластмаса. Върху него има маркировки Min и Max - можете да ги използвате за наблюдение на нивото на течността. Оптималното ниво на спирачната течност е между двете крайни маркировки. При желание водачът може да добави течност, но да не я довежда до маркировката Max. Ала не бива да се допускат и ситуации, в които нивото достига маркировката Min. Това, за съжаление, е възможно в следните случаи:
- целостта на резервоара за спирачна течност е нарушена;
- главният спирачен цилиндър е повреден;
- един или повече спирачни маркучи имат пукнатини;
- нарушена е целостта на един или повече спирачни цилиндъра на колелата.
Водачът трябва да започне с проверка на разширителния резервоар за течове. Дефектният резервоар трябва да се смени с нов, тъй като тази част е само условно ремонтируема.
След като се справите с разширителния резервоар, преминете към ГСЦ. В идеалния случай е по-добре да извадите частта и внимателно да я проверите. Ако цилиндърът има механични повреди, той се заменя. Но ако текат само маншетите, първо ги сменете и проверете дали спирачната течност намалява.
На какво да обърнете внимание?
Ето няколко признака, че спирачната система се нуждае от вашето внимание:
- колата е започнала да спира по-зле;
- налага се да прилагате повече сила върху педала на спирачката;
- ходът на педала се е скъсил значително;
- педалът се поврежда;
- накладките задържат спирачните дискове след отпускане на педала;
- педалът периодично засяда по време на шофиране;
- педалът се връща бавно в нормалното си положение или „засяда“.
Причини за възникване на горепосочените неизправности
Има много възможни причини: подуване на уплътненията, износване на маркучи и цилиндри, заклиняване на буталото на главния спирачен цилиндър, неравномерно разпределение на спирачните сили поради запушване на един или повече тръбопроводи, износване на възвратната пружина на главния спирачен цилиндър.
Течът на спирачна течност е най-очевидният признак за неизправност. Препоръчваме да започнете с проверка на разширителния резервоар и главния цилиндър.
Какво да направите, ако се открие теч?
Ако целостта на резервоара, маркучите и уплътненията на цилиндрите е нарушена, спирачната течност обикновено изтича постепенно и в малки количества, но е възможно нейното ниво да достигне маркировката Min в рамките на един ден или по-бързо.
В зависимост от ситуацията, водачът трябва да действа по един от следните начини:
- спирачката работи, педалът остава твърд, нивото на течността спада постепенно. В такъв случай може да продължите да шофирате и да отложите проверката на спирачната система за известно време.
Педалът се „клати“, колата се забавя по-зле от обикновено, нивото на течността остава близо до маркировката Min:
- долейте спирачна течност и посетете сервиза следващите няколко дни.
Нивото на течността бързо достига маркировката Min, качеството на спирачките се влошава пред очите ви:
- долейте спирачна течност и незабавно отидете до сервиза. Ако спирачките откажат, извикайте пътна помощ.
Въобще, течът на спирачна течност е изключително неприятен, но сравнително често срещан проблем, с който се сблъскват много водачи.
Напомняме ви, че шофирането на автомобил с повредена спирачна система е забранено. Специалистите по ремонт могат да решат проблема.
---