Много шофьори имат напълно логичен въпрос: ако колата има автоматична скоростна кутия и режим "паркиране", трябва ли допълнително да използвам ръчна спирачка? На пръв поглед изглежда, че не - режим "P" блокира трансмисията, така че колата не трябва да се движи. Но експертите имат различно мнение.
Как работи режимът "P" в автоматична скоростна кутия
В положение "паркиране" селекторът съответства на механизма, който фиксира изходящия вал на скоростната кутия. Това става с помощта на зъбно колело с големи зъби и фиксатор (шип), който го спира да се върти. Въпреки това, в случай на паркиране на наклон, именно този шип поема цялото натоварване от теглото на автомобила. С течение на времето такова налягане може да деформира частите на механизма, което води до затруднения при превключване на режимите или дори до повреда.
Още: Защо класическият автомат става ненужен?
Ръчната спирачка поема основното натоварване
Правилната последователност на паркиране на наклон изглежда така - водачът държи педала на спирачката, дърпа ръчната спирачка и едва след това превключва селектора в режим "P". Тази практика ви позволява да премахнете натоварването от трансмисията и да намалите износването на частите. В началото процедурата е обратна - натиснете спирачките, изключете "паркирането", като държите педала, освободете ръчната спирачка.
Какво се случва, ако пренебрегнете ръчната спирачка?
Ако колата е паркирана само на "P", заключващият механизъм е принуден да задържа цялата маса на автомобила. Това не е критично за кратки периоди от време, но при редовна употреба частите са подложени на постоянно напрежение. Шофьорите могат да забележат характерно щракване при превключване или затруднено извеждане на селектора от режим на паркиране. Освен това в някои случаи колата може да се търкаля леко, преди предавката да бъде фиксирана - понякога до един и половина метра. На гъст паркинг това е изпълнено със сблъсък с друга кола или препятствие.
Още: Безполезно и дори опасно – режим N съсипва автоматичната скоростна кутия
Кога можете да паркирате без ръчна спирачка?
На напълно равна повърхност използването на ръчна спирачка не е задължително. Колата няма да се движи и ключалката на скоростната кутия ще бъде достатъчна. Но дори и при такива условия експертите съветват да използвате ръчна спирачка като допълнителен предпазител. Например, в случай на удар с друг автомобил, резето "P" може да не издържи на удара и да се повреди.
Алтернатива за зимни условия
В ситуации, когато съществува риск от замръзване на кабела на ръчната спирачка, можете да използвате ограничители на колелата - метални или дървени триъгълници. Това важи особено за планинските райони. Достатъчно е да завъртите колелата докрай, като поставите кутията в неутрално положение, за да осигурите фиксиране без използване на ръчна спирачка.
Още: Защо автоматичните скоростни кутии имат ръчен режим
Експертите определено съветват да не пренебрегвате ръчната спирачка при ежедневна употреба. Това не само намалява износването на трансмисията, но и повишава безопасността. Паркирането без ръчна спирачка е приемливо изключение, но определено не е правило. Ако редовно използвате ръчната спирачка, дори на равен терен, това ще удължи живота на автоматичната скоростна кутия и ще осигури стабилността на автомобила при всякакви условия.