Факт е, че качеството на горивото, продавано на големите вериги бензиностанции, се е подобрило значително през последните години. Въпреки това значителна част от дефектите, изискващи спешен ремонт на двигателя, често са причинени от замърсяване на компонентите на горивната му система. Защо се стига до подобно противоречие?
Още: Некачествено гориво на всяка втора бензиностанция: Какви нарушения откри проверката
Експерти припомнят, че при производството на бензин широко се използват кислород съдържащи добавки - алкохоли и етери, които служат за повишаване на октановото му число до необходимите стойности. Тези компоненти не само подобряват устойчивостта на детонация на горивото, но и правят неговото горене по-ефективно, намалявайки вредните емисии. Бензините, произведени по този начин, обаче имат и недостатък.
Първият проблем е намаляването на енергийната интензивност. Поради по-ниската калоричност на „кислоро дсъдържащия“ бензин, двигателят губи мощност, докато разходът на гориво се увеличава. Второто е нестабилността на състава - алкохолите и етерите се изпаряват бързо и с течение на времето горивото губи свойствата си. Третото е повишена хигроскопичност. Както е известно, алкохолите и етерите активно абсорбират вода, което с течение на времето причинява корозия на компонентите и частите на горивната система.
Още: Какво се случва, ако поставите грешен маслен филтър
Това обаче не е всичко. Както показват дългосрочни проучвания, проведени в Германия, дори при използване на моторно гориво с европейско качество, в двигателя постепенно се натрупват въглеродни отлагания. Той се отлага по клапаните, инжекторите и стените на горивната камера.
Освен това, самият първокласен бензин не е вечен. Само няколко месеца след производството, той започва да „губи“ октановото си число, което е особено очевидно в горещия летен период. В същото време, ако горивото се съхранява в резервоара за гориво за дълго време, по стените му могат да се образуват смолисти отлагания.
Как да разберете, че сте сипали лош бензин?
Затова изобщо няма значение дали зареждате с безоловен 95 или някакво „суперекологично“ гориво – проблемите с отлаганията в горивната система ще си останат същите, разликата ще е видима само в степента на тяхното проявление.
Основното при зареждане с каквото и да е гориво е своевременното минимизиране на евентуалните рискове. За тази цел експертите съветват да посещавате само проверени бензиностанции и, разбира се, да не забравяте за предотвратяването на технически проблеми.