Защо съвременните автомобили нямат резервна гума?

09 май 2025, 15:51 часа • 3216 | прочитания

В близкото минало наличието на резервна гума в автомобил се възприемаше като стандарт - неразделна част от основното оборудване. С течение на времето обаче ситуацията се промени: първо, производителите започнаха да предлагат леки резервни решения под формата на така наречените „резервни колела“, подходящи само за краткосрочна употреба. Днес все повече нови автомобили напускат поточните линии без никаква стандартна алтернатива на пълноценно колело. И така - защо производителите са започнали да се отказват от резервната гума и какво да правят в такъв случай, ако гума се спука на пътя?

Още: Колко години е животът на една автомобилна гума?

Отказът от резервна гума се дължи на редица фактори. Ключовата роля тук играе желанието за намаляване на производствените разходи. Пълноразмерните джанти са значителен разход и елиминирането им позволява на автомобилния производител да оптимизира производствените разходи. Освен това, освободеното пространство често се използва за други практични цели, като например увеличаване на обема на багажното отделение.

Важен аргумент в полза на отказването от резервната гума е борбата за намаляване на теглото на превозното средство. Дори относително малко наддаване на тегло от 10-15 килограма може да повлияе негативно на резултатите от сертификационните тестове. Лекото превозно средство има по-ниски емисии на вредни вещества, което е особено важно при спазване на строги екологични стандарти. Спазването на тези изисквания пряко влияе върху възможността за законно присъствие на даден модел на определени пазари.

Още: Безопасно ли е за се кара с по-малка резервна гума?

Вече не е необичайно новите автомобили да не са оборудвани дори с основни инструменти като крик или гаечен ключ. Много шофьори са изненадани и донякъде озадачени от това, тъй като преди това наличието на такива елементи беше задължително. Най-важният въпрос обаче остава - какво да направите, ако колелото се повреди по време на пътуването? Отговорът зависи от това как производителят на автомобила е решил проблема.

Някои производители премахват както резервната гума, така и инструментите, ако автомобилът е оборудван с гуми run-flat. Тези гуми са проектирани по такъв начин, че дори при пълна липса на налягане, те са в състояние да осигурят движението на автомобила, макар и за ограничено разстояние. Средно с такава гума можете да изминете до 100 километра. Въпреки това, по нашите пътища, особено извън града, това може да не е достатъчно и системата не винаги решава проблема.

Какво да правите, ако гумата е спукана?

В някои случаи автомобилните компании отказват да оборудват автомобили с резервна гума, дори ако те са оборудвани с обикновени гуми. Вместо пълноценна резервна гума, на собствениците на автомобили се предлага комплект за авариен ремонт с уплътнител, който се излива в спуканата гума. Това решение може да помогне при незначителни повреди, но ще бъде безполезно при сериозни дефекти, като например странично порязване или голямо разкъсване.

Ако водачът не се е погрижил предварително за резервна гума, това може да доведе до големи трудности: дори мобилен сервиз за гуми често отказва да поправи странични повреди и тогава ще трябва да търсите замяна направо на пътя.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес