Шведският режисьор Рубен Йостлунд, удостояван два пъти със "Златна палма", ще бъде председател на журито на 76-ото издание на филмовия фестивал в Кан, което ще се проведе от 16 май до 27 май.
Още: Дени Вилньов е режисьорът на новия филм за Джеймс Бонд
Още: Почина емблематична италианска актриса
Йостлунд оглавява журито петдесет години след сънародничката си Ингрид Бергман. Режисьорът е известен с вкуса си към мрачната социална сатира, се завръща на "Кроазет", където миналата година триумфира със "Златна палма" за филма си "Идиотският триъгълник". През 2017 г. получи същото отличие за "Квадратът".
През последните години Йостлунд редовно участва в престижния кинофестивал в Кан, попадайки два пъти в селекцията "Особен поглед" - през 2008 г. и през 2014 г. Неговият "Идиотският триъгълник" е номиниран за "Оскар" за най-добър филм, за режисура и за оригинален сценарий.
Йостлунд е третият двукратен носител на "Златна палма", който ще председателства журито на кинофестивала в Кан след Франсис Форд Копола и Емир Кустурица и е първият, който оглавява журито в годината, след като е отличен в Кан, пише БТА.
Още: София Филм Фест отново гостува в Севлиево
Още: Софийското кино "Люмиер" вече ще има редовни прожекции, а не само по фестивали
Шведският режисьор ще избира измежду двадесет продукции в конкурсната програма на кинофестивала, които предстои да бъдат обявени. Останалите членове на журито също ще бъдат оповестени скоро.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Зрелищно завръщане на "Под прикритие": Снимките на сезон 6 официално започнаха
Още: Учредяват стипендия на името на дългогодишния селекционер на "Киномания" Владимир Трифонов
Кинофестивалът в Кан се смята за един от най-големите филмови фестивали в света заедно с Берлинале и Венецианския кинофестивал. Последните издания на тези два фестивала заложиха на жени да оглавят журито - съответно Кристен Стюарт и Джулиан Мур. Жена бе начело и на журито в Кан през 2018 г. - това бе австралийската актриса Кейт Бланшет.