Изследване: Войната между Израел и "Хамас" е и екологична катастрофа

10 януари 2024, 13:15 часа • 4093 | прочитания

Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа

Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)

Прогнозираните емисии от първите 60 дни на войната Израел-Газа са били по-големи от годишните емисии на 20 отделни държави и територии, сочи скорошно изследване на учени от САЩ и Великобритания.

Ако включим военната инфраструктура, изградена както от Израел, така и от "Хамас", включително мрежата от тунели и „Желязната стена“, общите емисии се увеличават до повече от над 33 отделни държави и територии, се казва още в изследването. 

Емисиите от първите месеци на войната

Проучването е изчислило общите емисии през първите два месеца на войната. Те достигат до 281 315 метрични тона парникови газове (tCO2).

Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)

Още: В отворено писмо: "Грийнпийс"–България заедно с проф. Христо Пимпирев и други български учени призовават за защита на Световния океан

Това включва комбинирани емисии на бомби, ракети и артилерия, време за полет за бомбени нападения и доставка на материали (за Израел) чрез товарен самолет.

Всичко това приблизително е еквивалент на 75 въглищни електроцентрали, работещи за една година. ОЩЕ: Войната в Израел се ожесточава: "Хизбула" удари, израелската армия отговори (ВИДЕА)

Колко ще струва на природата възстановяването на Газа?

Изследователите смятат, че въглеродните разходи за реконструкцията на Газа биха били огромни. Те дори отчитат, че възстановяването на Газа ще доведе до общи годишни емисии, по-високи от над 130 държави, поставяйки ги наравно с тези на Нова Зеландия. ОЩЕ: След израелските атаки: Тела по пътищата в Газа (ВИДЕО)

Причината е, че интензивните бомбардировки над Газа са повредили значително инфраструктурата, включително апартаменти, сгради, пътища, пречиствателни станции, канализационни мрежи и кладенци, чието възстановяване ще отнеме години и ще струва милиарди долари, но ще се отрази и негативно и на климата. ОЩЕ: Експерти от ООН: Да се търси отговорност за престъпленията на "Хамас"

Още: Мащабни валежи, наводнения и два циклона: Времето около и след Великден

Още: Meteo Balkans: Геомагнитна буря клас G1-G2 ни застига до дни

Подробности за изследването

То е от януари 2024 г. и носи заглавието "Мултивремева снимка на емисиите на парникови газове от конфликта Израел-Газа“. Публикувано е в изследователската мрежа SSRN.

Негови автори са Бенджамин Неймарк, Лондонският университет на кралица Мери, Патрик Бигър, Проект за климата и общността (CCP), Фредерик Оту-Ларби и Рубен Ларби от университета "Ланкастър".

Guardian определя изследването като първата, макар и консервативна, оценка на въглеродните разходи от настоящия конфликт в Газа, който причинява безпрецедентно човешко страдание, щети на инфраструктурата и екологична катастрофа. ОЩЕ: ООН: Газа е просто необитаема

Цялото изследване може да видите ТУК.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес