През изминалите 20 години над 526 хиляди души са станали жертва на природните катаклизми, а щетите от тях достигат 3,5 трилиона долара. Това показва класация на страните по света според Индекса на глобални климатични рискове /KRI/.
Още: Ню Йорк, Чикаго, Сиатъл: Най-малко 28 града в САЩ потъват
Природните катастрофи през 2017 г. са отнели живота на над 11,5 хиляди души и са нанесли щети на сума над 375 милиарда долара. Най-много са пострадали от удара на стихиите Пуерто Рико, Хондурас и Мианмар. Т
Циклони и порои в Германия
Германия през 2017 г. пострада най-вече от циклони, придружени от ураганни ветрове, през есента, а също така от силни и продължителни порои, които смениха дългия период на суша през лятото. Стихията отне живота на 27 души, икономиката понесе щети за 3,6 милиарда долара. В глобалната класация Федералната република заема 37 място.
Още: Заради глобалното затопляне: Милиони хора са застрашени от гъбични инфекции
Още: Прогноза за времето - 5 май 2025 г. (понеделник)
Русия, където за същия период са регистрирани 29 жертви и щети за 572 милиона долара, е изпреварила Германия само с три места и е на 34 позиция, предаде БГНЕС.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сривът в Испания показа: Европа трябва да се стреми към "зелена" електрическа мрежа
Още: Кибератака или климатични промени: Какво стои зад спирането на тока в Испания (ВИДЕО И СНИМКИ)
Суша заплашва Европа
"Рекордната суша и необичайно високите температури през тази година, както се очаква, могат да доведат до това, че в следващия индекс на европейските страни ще им бъде отредено още по-голямо внимание“, заяви главният съставител на KRI Дейвид Екщайн.
Индексът KRI показва до каква степен отделните страни са пострадали от екстремните природни явление, като урагани и горещини, а също така наводнения и други природни катастрофи.
Още: Стари и болни: Липсата на грижа съсипва горите на България (СНИМКИ)
Анализаторите отчитат както броят на жертвите, така и икономическите щети в резултат на подобни явления. За основа на изследването е взета признатата в цял свят база данни NatCatService, създадена от германската компания „Мюних Ре“ – един от лидерите на световния застрахователен пазар.