Повече от 1000 ледника са изчезнали в Таджикистан през последните 3 десетилетия, заяви министърът на енергетиката на централноазиатската държава в рамките на конференцията за климата COP29 в Баку, цитиран от АФП.
Решаващо значение
Хилядите ледници в планинската част на Централна Азия са от решаващо значение за продоволствената и водната сигурност на региона, тъй като обикновено отвеждат прясна вода в реките, за да ги попълват през сухите периоди.
Още: Топенето на ледниците в Норвегия разкрива древни артефакти
„През последните 30 години от 14 000 ледника в Таджикистан са изчезнали повече от 1000 ледника с жизненоважно значение за целия регион“, заяви Далер Джума, министър на енергетиката и водните ресурси на Таджикистан.
Сериозна заплаха
„Бързото топене на ледниците вследствие на изменението на климата е сериозна заплаха в глобалния контекст на опазването на водните ресурси“, добави той, говорейки на събитие, организирано от Киргизстан - друга централноазиатска държава, която също е изправена пред проблема с топенето на ледниците поради повишаването на температурите, предаде БГНЕС.
До края на века
Още: Учени: Топла вода топи слабите места на "Ледника на Страшния съд"
Според учени от ООН ледниците в Централна Азия може да изчезнат напълно до края на века. Това би довело до сериозен недостиг на вода в региона с население от около 80 милиона души.