На 22 май в София, конференцията Tomorrow Redefined ще посрещне визионери от цял свят, които променят начина, по който мислим за бизнес процесите, технологиите, лидерството и устойчивия растеж. Един от тях е Фабрис Бернхард — съосновател на Theodo и съавтор на The Lean Tech Manifesto. С опит в превръщането на малък уеб екип в международна технологична компания с над 700 души, той ще сподели как принципите на лийн мисленето не само трансформират процесите, но създават култура на учене, адаптивност и дългосрочен успех. Бернхард разкрива защо лийн мисленето е по-актуално от всякога – особено в ерата на изкуствения интелект.
Повече за програмата и билети за конференцията Tomorrow Redefined, може те да намерите тук: https://tomorrowredefined.com/
Как започнахте да се занимавате с лийн и какво ви накара да напишете „The Lean Tech Manifesto“?
В началото Theodo беше уеб агенция като много други. Беше ни много трудно да задоволим нуждите на клиентите си, поради начина, по който обикновено работят уеб агенциите - договарят се за фиксиран обхват на дейност и веднага след като започне проекта, този обхват става доста спорен - от едната страна са клиентите, които се опитват да получат колкото се може повече функционалности в рамките на бюджета, а от другата - агенцията, която се опитва да защити бюджета си. Знаехме, че трябва да направим нещо и достигнахме до ключов момент, в който преминахме към по-гъвкав модел на работа. За нас това беше моментът, в който осъзнахме, че има по-добри начини на работа и когато ги възприемеш, тогава наистина вече не правиш компромиси, а получаваш всичко наведнъж. Получаваш щастливи клиенти, щастливи екипи и по-добри печалби. Гъвкавият модел на работа беше чудесен за екипите от софтуерни инженери, но не и за цялата компания, така че започнахме да търсим по-добри начини за управление на бързоразвиваща се компания. Имахме късмет, че в търсенето срещнахме Антоан Контал, който беше лийн коуч и ни каза, че е преминал по подобен път. Той започна да ни обучава. Това се случи преди 13 години.
След 10 години по този път, осъзнахме, че сме уникални, тъй като имаме много дълбоко разбиране на принципите на лийн, приложени в технологичната индустрия, въз основа на опита ни като технологични предприемачи, разрастването на компанията от нула до 700 души и прилагането на лийн мисленето във всички наши технологични проекти. И затова искахме да споделим. Предполагам, че това също е част от лийн мисленето - то е до голяма степен начин на мислене, който е насочен към учене, а писането е важна част от процеса на учене. Разбира се, не осъзнавахме колко трудно е да се напише книга.
Историята на растежа на Theodo е впечатляваща - само за 10 години компанията се разраства от 10 на 700 души. Каква роля изиграха принципите на лийн в постигането на такъв бърз и устойчив растеж?
Лийн беше ключов фактор за поддържане на гъвкава култура, за съхраняване на тази магия, която осигурява щастливи клиенти, щастливи екипи и много добри печалби, докато компанията се разраства. Лийн носи гъвкавост в смисъл на автономност на екипа и запазване на иновативността, креативността и изобретателността, докато компаниите растат.
Работили сте както с глобални организации, така и с бързоразвиващи се стартиращи компании. Кое е най-голямото предизвикателство, с което се сблъскват вашите клиенти, когато се опитват да възприемат принципите на лийн, и как могат да го преодолеят?
Основното предизвикателство при възприемането на лийн принципите е това как посрещаш проблемите. Идеята е, че трябва да се премине от култура, в която проблемите се смятат за негативни, към култура, в която на проблемите се гледа по положителен начин. А това е много трудно и трябва да дойде отгоре. В Lean Tech Manifesto давам примери с успешни предприемачи, като Бил Гейтс, които казват, че това е работа на изпълнителния директор и на ръководния екип и трябва да се подхранва с действията на ръководния екип редовно. Затова никога не стреляйте по вестоносеца, а му благодарете и му помогнете.
Когато говорим за оптимизация на бизнес процесите, често си представяме един много дълъг и сложен път. Колко време отнема прилагането на лийн и от какво зависи успехът му?
Определението, което давам за лийн, всъщност е как да се интегрира система за обучение в производствената система. Това е по-скоро рамка за създаване и поддържане на култура на учене. И следователно няма край, това е вечно пътуване.
Създаването и поддържането на култура е до голяма степен продукт на действията и поведението на ръководния екип. Така че успехът зависи от ангажираността на ръководния екип с тази култура за много дълъг период от време.
Изкуственият интелект бързо променя начина на работа и начина на създаване на софтуер, как виждате развитието на лийн в тази нова ера?
Мисля, че ролята на лийн е по-важна от всякога. Изкуственият интелект дава много лесни отговори и затова има риск хората, които ги използват, да станат интелектуално по-мързеливи. Това означава, че противодействието на това е да имате система за обучение във вашата компания, която да възпитава любопитство и задълбочено мислене. Мисля, че организациите, които са в състояние да поддържат любознателност и дълбоко мислене и да използват изкуствения интелект за ускоряване на бизнеса си, ще надминат останалите.
Как принципите на лийн могат да помогнат на организациите да модернизират ИТ инфраструктурата си по по-интелигентен и гъвкав начин?
Често осъзнаваме, е, че понякога голяма част от нещата, от които се нуждаем, за да се модернизираме, вече не се използват или са станали безполезни. Начинът на мислене на лийн е много полезен за идентифициране на това, което всъщност е ценно. Смятам, че модернизирането на ИТ е от голямо значение, особено в лийн организациите, защото качеството на технологичните средства е наистина ключово за създаването на отлична работна среда за всички в компанията. Това изисква модернизиране на съществуващото ИТ оборудване, което обикновено не е добро, не осигурява лесно сътрудничество между екипите, не е онлайн и следователно е пречка за производителността на хората.
За компаниите, които тепърва тръгват по пътя на лийн, коя е малката стъпка, която могат да предприемат днес и която ще доведе до значителна промяна утре?
Има две малки стъпки, които предприехме в началото на нашето пътуване по пътя на лийн и които все още са наистина основополагащи. Първата е да измерваме и споделяме удовлетвореността на клиентите с екипите. Защото ако всеки в организацията знае удовлетвореността на своя клиент, това вече е една малка, но много въздействаща стъпка. Втората е да обучаваме екипите как да анализират даден проблем и как да измислят креативни мерки да се справят с него. И тези две стъпки според мен са свързани, защото веднага щом започнете да виждате проблеми с удовлетвореността на клиентите като екип, следващата стъпка е как да ги решите като екип.
Какво ви вълнува най-много за участието ви в конференцията Tomorrow Redefined в София? Какво послание искате да отправите към аудиторията?
Това, което ме привлече в Tomorrow Redefined, е, че е огромна конференция в много динамичен район на света, където новите идеи вероятно ще бъдат възприети по-бързо. Затова съм много щастлив да разпространя посланието на лийн, защото вярвам, че лийн е тази невероятна система, която прави хората и организациите по-изобретателни. Смятам, че за да се справим с проблемите на обществото, които стават все по-сложни, се нуждаем от по-изобретателни хора и по-изобретателни организации. Също вярвам, че технологията е невероятен ускорител. Така че съчетаването на двете - система, която да направи организациите по-изобретателни, и технология, за реално ускоряване на разгръщане и въздействието, е това, от което светът ни се нуждае в момента, за да се справи по-добре с предизвикателствата на бъдещето.