Международен екип от учени от Тайван, Япония и Австралия вярва, че е открил потенциални следи от мистериозна, непозната досега планета, обикаляща далеч отвъд границите на познатата ни Слънчева система. Изследването стеснява възможните кандидати за т.нар. Планета Девет – или Планета Х, както я нарича НАСА – до един-единствен обект, намиращ се на почти 100 милиарда километра от Слънцето.
Скритият гигант отвъд Плутон
Новият кандидат за девета планета се движи по изключително отдалечена орбита – между 74,8 и 104,7 милиарда километра от нашата звезда. За сравнение, Плутон е на по-малко от 6,4 милиарда километра. Ако се потвърди, това би била най-отдалечената планета в нашата система – приблизително 20 пъти по-далечна от Плутон.
Според учените, Планета Девет най-вероятно е леден гигант с маса между 7 и 17 пъти по-голяма от земната – подобна на Уран или Нептун. Температурите на повърхността ѝ вероятно достигат между -220°C и -245°C. Това я поставя в пределно враждебни условия за живот, какъвто познаваме.
Какво я прави толкова важна
Възможното откритие има значителни последици за разбирането на Слънчевата система. НАСА подчертава, че най-често срещаните планети в другите звездни системи са именно т.нар. „супер-Земи“ – по-големи от Земята, но по-малки от Нептун. В нашата система такава липсва, а Планета Девет може да е точно липсващото звено.
„Тя може да направи Слънчевата ни система малко по-нормална“, казват учените. Освен това, гравитационното ѝ влияние би обяснило защо много ледени обекти и комети отвъд Нептун се движат в подредени групи, вместо хаотично – сякаш нещо ги дърпа в определена посока.
Живот под лед?
Въпреки суровите условия, изследователите не изключват напълно възможността за живот – но само в най-екстремната му форма. Подобно на екстремофилите на Земята, които оцеляват в геотермални извори, арктически ледове или солени пустини, микроскопични организми биха могли да съществуват дълбоко под ледената обвивка, близо до топлината на ядрото на планетата.
Подобни теории се изследват и за други ледени луни в нашата система – като Европа (около Юпитер) и Енцелад (около Сатурн).
Следващата стъпка: откритие с телескоп
Изследването, което в момента е в процес на научна рецензия и публикувано в сайта arXiv, поставя основа за прецизно търсене с най-мощните телескопи на Земята и в орбита. Потвърждението на Планета Девет би било едно от най-значимите астрономически открития в последните десетилетия – и би пренаписало представата ни за границите на нашата Слънчева система.
Още: Астрономи подозират, че Меркурий е жертва на сблъсък на планети
Коперник може да е заимствал своя хелиоцентричен модел от древен арабски астроном