Германия се е превърнала в истински рай за българските бегълци от закона. Това показват данни на Главна дирекция „Охрана“ (ГДО) в Министерство на правосъдието.
Още: Трима души загинаха на място у нас след като камион помете спряло такси
Още: Повдигнаха обвинение на шефа на митницата в Пловдив
Според цифрите 85% от всички екстрадирани през 2018 г. са от Федерална република Германия. Всичките тези екстрадиции пък са минали през летищата на Берлин, Франкфурт и Мюнхен.
Пак тези аеропортове държат първенство и по друг показател – към тези дестинации България най-често екстрадира задържани у нас лица по искания за европейска заповед за арест или по такива за „гаранции“, пише "Монитор".
„Връщането по гаранция означава, че тези лица излежават присъди в затвори в чуждата страна, връщат се тук за участие в съдебни дела, предават ни ги са срок от 2, 3 или 6 месеца. След изтичането на срока и отпадането на необходимостта лицето да бъде на територията на страната, го връщаме в другата страна за излежаване на присъдата“, обясни Мариян Маринов, инспектор в сектор „Екстрадиции и конвой“ в Главна дирекция „Охрана“ (ГДО) в Министерство на правосъдието.
Още: Семейство превърна чужденка у нас в съвременна робиня
Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив
Той посочи, че през 2018 г. общият брой на екстрадираните лица от чужбина в България и от България в други страни е 525 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив
Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж
298 са върнатите у нас, а 227 сме предали на чужди страни на аерогара София или на сухоземни граници.