Световната статистика отчита, че Румъния и България са сред основните страни на произход на трафик на хора в Европа. А причините са бедността, социалното изключване и отпадането от училище. Това стана ясно на днешния ден - 18 октомври – Европейския ден за борба с трафика на хора.
Още: Съдът остави за постоянно в ареста задържания директор на Митници „Пловдив“ (ВИДЕО)
Още: Подробности как е убита 18-годишната Магдалена: Извършителят със самопризнания (ВИДЕО)
За първите три месеца на тази година досъдебните производства за трафик на хора, по които работи прокуратурата, са били 230. Миналата година производствата за този вид престъпления са били 325, от които 86 нови.
Решени са били 183 производства, а внесените в съда прокурорски актове са били 65. През 2016 г. съотношението е подобно, като е имало 104 нови производства, решени са били 160 случая, а внесените в съда актове са 45.
Данните изнесе Камелия Тодорова, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ). Тя разкри, че най-застрашени са хората, които живеят в бедност и социално изключване. Тя разкри още, че жените стават по-честа жертва на трафик (85% от случаите у нас), отколкото мъжете.
Още: Трима души загинаха на място у нас след като камион помете спряло такси
Според адвокат Грета Ганчева от Министерството на образованието се работи активно с проекти за училищното и предучилищното образование за превенция на тези случаи, тъй като голяма част от тях са с момичета, отпаднали от системата на образованието. "Тези деца отпадат в 6-7 клас заради ранни бракове, пътувания в чужбина и сезонна работа и никога не се връщат в училище", уточни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Процентът на отпадналите у нас деца е 12,7%. Средният процент в Европа за 2017 г. е 10,6%.
По думите ѝ, интернет създава нови възможности за намиране на жертви.
По данни на Европол приходите от трафик в глобален мащаб се равняват на 29.4 милиарда евро годишно, сочи още статистиката. Според последния доклад на Европейската комисия за периода 2013-2014 г.
Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив
Още: БОЕЦ: "Гранична полиция" е пазила камион с контрабандни цигари за канала в Пловдив
15 846 души са идентифицирани като жертви на трафика на хора. 67% от регистрираните жертви на трафик в ЕС са жертви на сексуална експлоатация, следвани от жертвите на трудова експлоатация (21%) и други форми на експлоатация (12%).