Цацаров загуби делото за клевета срещу Кирил Петков на първа инстанция

22 август 2023, 11:25 часа 5544 прочитания 0 коментара

Бившият главен прокурор Сотир Цацаров е загубил делото за клевета срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ (ПП) и експремиер Кирил Петков. Това съобщи Bird.bg, като цитира решение на Софийския районен съд (СРС).

Още: Грета Ганчева за насилието в интерната в Силистренско: Засега няма доказателства за такова

Още: "МВР удари ръчната спирачка": Абсурдите с картата на катастрофите в България

Решението означава, че може да се обжалва.

Припомняме, че Сотир Цацаров заведе гражданско дело срещу премиера Кирил Петков. Цацаров иска да получи 15 000 лв. обезщетение за непозволено увреждане по Закона за задълженията и договорите, който гласи, че "всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Във всички случаи на непозволено увреждане вината се предполага до доказване на противното".

Защо Цацаров смяташе така: Засега: Пълно мълчание по делото за клевета на Цацаров срещу Кирил Петков

Още: Огнеборци гасиха огромен пожар край Старосел (СНИМКИ)

Още: Ужасяващо: Дете на две години падна от втория етаж на болницата в Карнобат

Мотивите на съда за решението

Основно те са съсредоточени върху това повлиял ли е Кирил Петков политически с клеветнически твърдения на кариерата на Цацаров и дали заради това той е имал здравословни проблеми (психически стрес):

"Изразените критики и негативни оценки са в рамките на конституционно гарантираната свобода на мнение.... В този смисъл е и практиката на Европейския съд по правата на човека, съгласно която когато изказаното съставлява становище, което съдържа преценка, а не твърдение за факт, става дума за свобода на мнение и следователно липсва непозволено увреждане. В тези случаи изискването да бъде доказана истинността на изявленията е неизпълнимо.

Съдът намира, че наред с изказванията на ответника са налице и други причини, обуславящи влошеното здравословно състояние на ищеца. В тази връзка и самото публично деклариране на намерението си да подаде оставка също е донесло психически стрес и негативни емоции за ищеца."

Още: Свидетели разкриха пред съда, че шофьорът на ТИР-а не е помогнал на Сияна

Още: Оставиха в ареста подпалвача от Велико Търново

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес