Премиерът Николай Денков и еврокомисарят по правосъдие Дидие Рейндерс, който е на посещение в България, обсъдиха сформирането на Антикорупционната комисия у нас. От ЕК дадоха знак, че ще помагат на страната ни в борбата с корупцията.
Още: Откриха мъртво 18-годишно момиче в Хасково, задържан е 17-годишен младеж
Още: Бременните кошути този път няма да спрат събарянето на хотела на Вълка край яз. "Искър"
Малко преди съвместната пресконференция, по време на включване на живо във Facebook, Денков каза, че създаването на правила за попълване на състава на тази комисия сериозно се е забавило. По думите му - това не е заради ПП-ДБ. Така той непряко пренасочи мерника към ГЕРБ, а и към ДПС, които парламентарно подкрепят правителството.
Правилата са били изпратени на ЕК чак преди 1-2 седмици, а планът е бил да са готови още преди края на 2023 г.
Още: Денков настоява да се стигне до политиците, осигурявали чадър над Нотариуса (ВИДЕО)
Още: Хипотеза "катастрофираш тежко и те мамят с парите за пътна помощ": Почват проверки
Още: Близка до ДПС стана заместник на Сарафов
Какво казаха Денков и Рейндерс?
"Дискусията беше много конструктивна – на едни и същи позиции сме. Важното е темпото да не се забавя, през следващите седмици и месеци да бъдат избрани съставите както на Антикорупционната комисия, така и на Съдебния съвет, на Прокурорския съвет, да бъдат запълнени от хора с експертни и морални качества. За да се трансформира системата, съдебната система да бъде независима", посочи Денков. "Разчитаме на Европейската комисия", допълни той.
Още: Зад тази акция седи Пеевски: Иван Демерджиев за ареста на шеф на митницата в Пловдив
Снимка: БГНЕС
Дидие Рейндерс определи срещата с премиера като "плодотворна". "Опитваме се да подкрепим всички процеси, които вървят в България. Важно е да се промени процесът, да се работи за това, което е важно за всички държави членки. Виждаме какъв контрол осъществява България по границите заради влизането в Шенген. Реформата на Конституцията е много важна, отговорността на главния прокурор, но и борбата с корупцията трябва да е във фокуса на вниманието и да има една действаща комисия против корупцията. Ще отнеме време за тези реформи", заяви еврокомисарят.
Още: Делото "Дебора": Друг мъж нанесъл нараняванията по тялото ѝ
Още: Пияна заляна зад волана: Шофьорка кара с 3,25 промила
На въпрос очаква ли Европрокуратурата да подпомогне българските институции, Денков каза, че по отношение на Антикорупционната комисия процесът е изцяло в Народното събрание.
Още: Николай Денков убеден: Правителството няма да се счупи (ВИДЕО)
"От разговорите с Николай Денков и Мария Габриел е много ясно, че и двамата са на мнение, че трябва да има точните хора в тази комисия. Най-важното нещо, което трябва да се види, е, че хората трябва да бъдат отдадени. В Европрокуратурата има много файлове, дела, които се водят в момента и са свързани с евросредствата. Вярно е, че в България няма такива дела и присъди, така че е важно да се направи преглед дали действително е имало натиск да се спират разследвания на местно ниво. Трябва да се организира процесът по такъв начин, че прокурорите да правят разследвания и тези разследвания да влязат в съда и да се стигне до края на този процес. Убеден съм, че има такава воля от правителството", каза Рейндерс.
"Ясно е, че трябва да работим и да гледаме в една посока. Това е много важен процес за България, за плановете, които осъществяваме, за върховенството на закона. И трябва да сме сигурни, че изпълняваме тази задача във всички 27 членки на ЕС", допълни Рейндерс.
Двамата с Денков не назоваха конкретно най-новия случай в тази връзка - убийството на Мартин Божанов - Нотариуса, за когото се смята, че е бил брокер между мафията и съдебната система.
Рейндерс посочи, че у нас трябва да има също разследвания, които са свързани с военните престъпления във връзка с войната в Украйна.