По инициатива на правосъдния министър Георгиев ВКС отстрани частен съдебен изпълнител

15 юли 2025, 19:33 часа 1112 прочитания

Частният съдебен изпълнител от София Галин Костов е отстранен след проведени проверки заради скандални имотни измами, лишили от жилища възрастни хора. Най-нашумелият случай бе този с апартамента на 89-годишната Янка Ушколова. С решението си магистратите от Върховния касационен съд уважиха искането на правосъдния министър Георги Георгиев, който настоя за временното махане на Костов.

Край на фалшивите арбитражи и "съдилища в гаражи": Правосъдният министър обяви ключови промени

Война на имотната мафия

Припомняме, че Георги Георгиев обяви война на имотната мафия и нареди на Инспектората към Министерството на правосъдието да започне проверки на частния съдебен изпълнител Галин Костов.

Причината беше, че той работил по делата на фирмите „Билд Комфорт 18" и „Френело Транспорт" срещу възрастни граждани, осъдени от един и същ неоткриваем арбитражен съд, за неизпълнение на предварителни договори за продажба на имоти. Един от тях беше и на Янка Ушколова.

След тази проверка през април министър Георги Георгиев настоя за временно отстраняване на Галин Костов, лишаване от право да упражнява професията за една година и налагане на глоби за общо 50 хил. лв. На 3 юни 2025 г. дисциплинарната комисия (ДК) на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) обаче отхвърли искането на Георги Георгиев за отстраняването на Галин Костов. Тогава правосъдният министър атакува отказа пред ВКС, който на 14 юли 2025 г.  постанови, че искането му е основателно.

Аргументите

Още: На война с имотната мафия: Прокуратурата работи активно по повече от 60 сигнала

Един от аргументите на министъра да го атакува е, че Дисциплинарната комисия се е произнесла на закрито заседание в отсъствието на страните. Не са били нито Галин Костов, нито представител на министъра. Освен това според комисията министърът не бил подкрепил искането си с доказателства.

Тъкмо обратното, казва ВКС. И посочва осем нарушения на частвия съдебен изпълнител.

- В нарушение ГПК неправомерно в тежест на длъжниците е начислено адвокатско възнаграждение в размер на 75 000 лв. без да е приложен по делото договор с адвокат и без доказателства за заплащане на сумата.

- Във връзка с това нарушение съдебният изпълнител е нарушил и разпоредба на Закона за частните съдебни изпълнители, като е включил по делото и заявеното от адвокатско възнаграждение в размер на 75 000 лв.

Още: Георги Георгиев vs имотната мафия: Не е по-силна от държавата

- Нарушена е и друга законова разпоредба, тъй като приложените по делото сметки не били подписани от ЧСИ.

- Също така ЧСИ е приел и начислил неправомерно в тежест на длъжниците по делото адвокатско възнаграждение в размер на 75 000 лв., без да имал основание за това, тъй като посоченият размер на възнаграждението изисквал задължително плащане по банков път, а доказването му изисква представяне на платежно нареждане или банково бордеро.

- Нарушена е разпоредба и на ГПК, тъй като не е изпратено уведомление до НАП за започналото принудително изпълнение.

Още: Задържани за имотни измами замесени и в злоупотреби с ДДС за 10 млн. евро

- Следващото нарушено нещо е правилото, като ЧСИ не е администрирал подадените чрез него до Софийски градски съд 3 жалби.

- Освен това Галин Костов не е осъществил постоянен контрол върху действията на помощника си.

- Има и забавяне - с над 40 дни в администрирането на подадени от длъжника 3 броя жалби до СГС.

След опита да отнемат имота на 89-годишна жена: Жоро Мазния остава в ареста

Снимка: iStock

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес