Съдът на ЕС: МВР не може да взема отпечатъци и ДНК за щяло и нещяло

2657
Съдът на ЕС: МВР не може да взема отпечатъци и ДНК за щяло и нещяло
Снимка: iStock/Guliver

Не може полицията да взема системно отпечатъци и ДНК, когато става въпрос за процедура по полицейска регистрация - а точно това прави българското МВР. Съдът на Европейския съюз обаче постанови, че тази практика трябва да бъде прекратена.

"Директива 2016/680 не допуска национално законодателство, което предвижда системно събиране за целите на регистрацията им на биометрични и генетични данни от всяко лице, привлечено като обвиняем за умишлено престъпление от общ характер, без да предвижда задължение за компетентния орган да провери и докаже, от една страна, че събирането на тези данни е абсолютно необходимо за постигането на конкретните преследвани цели, и от друга страна, че тези цели не могат да бъдат постигнати чрез мерки, които засягат в по-малка степен правата и свободите на съответното лице", посочва съдът.

ВАС даде на КС разпоредбите за полицейската регистрация

Върховният административен съд внася в Конституционния съд разпоредбите за принудителната полицейска регистрация, тъй като вижда против...

Според българското законодателство всеки обвиняем за умишлено престъпление от общ характер подлежи на полицейска регистрация и задължително му се прави снимка, вземат се образци от пръстовите му отпечатъци и от ДНК. Няма значение какво точно е престъплението, за което е обвинен, стига да е умишлено и да не е от частен характер. Ако откаже да бъде регистриран, съдът без да има достъп до делото и право на преценка за основателността на обвинението, официално разпорежда принудителното заснемане и изземване на биологичен материал и отпечатъци, припомня "Лекс".

Европейският съд се зае с въпроса след като съдия Иво Хинов от вече закрития Специализиран наказателен съд го сезира - заради жена с обвинение за данъчни престъпления, на която не е ясно защо е необходимо да се взема ДНК, както и защото съдът практически не може да контролира процедурата по вземане на отпечатъци и ДНК в такъв мащаб.

В решението си Европейският съд заявява, че това, че българския закон е посочен Общият регламент за защита на данните, а не директивата, не е проблематично, но изрично заявява: "В случай обаче на явно противоречие между националните разпоредби, които разрешават обработването на разглежданите данни, и тези, които, изглежда, го изключват, националният съд трябва да тълкува тези разпоредби така, че да запази полезното действие на Директива 2016/680".

ПЪЛНОТО РЕШЕНИЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪД!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от КРИМИ:

По инициатива на ДАНС: Международна операция ще пресича контрабандни канали

Разбивал наред: Хванаха мъж, повредил 7 автомобила във Враца

Внук отмъкна 25 000 британски лири от дядо си в Хасково

Мигрантски наплив към София: МВР хвана 12 души в бус

Разбиха схема за преработка и разпространение на оръжия

За да има дело: Прокуратурата трябва да преработи обвинителния акт по "НАПлийкс"

BIRD: Димитър Стоянов бе нападнат от пиян данъчен, защо той не е задържан?

Мъж загина при катастрофа в Силистренско

Заради имунитет: Прекратиха временно делото за клевета на Гешев срещу Славов

СРС-та и показания на свидетели: Как Живко Коцев от свидетел стана обвиняем

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com