Всяко второ дете на престъпник също става престъпник

15 ноември 2017, 08:00 часа • 1383 | прочитания

Всяко второ дете, израснало в семейство, в което има криминално проявен, се озовава в регистрите на Детската педагогическа стая. Това показват данни на МВР.

Още: Трима души загинаха на място у нас след като камион помете спряло такси

Още: Повдигнаха обвинение на шефа на митницата в Пловдив

Според цифрите, от 9096 младежи, регистрирани за година, половината са израснали в криминогенна среда или иначе казано - сред родители престъпници или в райони с преобладаващо престъпно население.

Децата вземат примера на родителите си. Те не знаят кое е редно и кое не, а за да го разберат, се допитват до най-близките си или просто ги наблюдават. Когато вижда, че баща му върши престъпления или през седмица го привикват в районното, то детето губи представа за правилно и грешно. То започва да смята, че това е нещо нормално“, обясниха експерти пред "Монитор", занимаващи се с детска престъпност.

Actualno.com припомня, че по-стари данни показват, че голяма част от престъпленията в страната се извършват от хора, родени след 1980-та година. Основен проблем обаче са хлапетата. Всяко трето дете, което е извършило нещо нередно, задължително се превръща в рецидивист, като продължава да прави нови престъпления.

Още: Семейство превърна чужденка у нас в съвременна робиня

Още: Театрална постановка: Бивш зам.-вътрешен министър за ареста на шефа на митницата в Пловдив

Най-вече това са телефонни измами, джебчийски кражби и противообществени прояви. Изводът на МВР за случващото е, че то се дължи основно на липсата на възпитание и отсъствието от училище. Заради това МВР е изготвило стратегия за подобряване на ситуацията, като има конкретни задачи и срокове за изпълнението им от други министерства.

Например до края на 2018 година Министерството на образованието (МОН) трябва да изготви списък на всички деца, отпаднали от училище. Смята се, че голяма част от тях стават престъпници. Освен това е възложено МОН да ги реинтегрира обратно или иначе казано да ги върне в клас. Данни от последния мониторингов доклад за 2016 година показват, че годишно от образователната система отпадат 14 хил. деца. Той е изготвен от инициативата "България 2030".

Голяма част излизат от класната стая заради системни отсъствия – около 1400, липса на пари или семейни проблеми. Последните са около 2300. Други, които също не са малко, спират да посещават часовете заради ранна сватба. Слабият успех за миналата година е принудил 71 деца да излязат за постоянно от класната стая.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес