Сладкият вкус на смокинята е уникален. Тази несравнима сладост обаче често се нарушава от усещането за лекото парене от кората на смокинята.
Още: „Той е толкова мил и скромен и ме разбира толкова добре!“: 7 скрити признака на нарцисист
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Любопитството към елементите, които предизвикват усещания, е тясно свързано с аспекта на безопасността при яденето на обвивката на този плод.
Още: Практичен съвет: Как правилно да замразите горски плодове
Ядлива ли е кората на смокините
Според данните на специалисти, кората на смокинята е напълно годна и безопасна за консумация, въпреки неприятното усещане, което причинява при първата хапка. Всъщност яденето на обвивката заедно с пулпата осигурява по-пълно богатство от ползи заедно с така необходимите фибри.
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Защо кората на смокинята има парлив вкус
Някои хора смятат, че финият пух, който покрива обвивката на смокинята, е причината за това усещане. Но истинската причина за това усещане се приписва на ензим, наречен фицин, който разгражда протеина и го метаболизира в аминокиселина. Ето защо езикът пари всеки път, когато ядете пресни смокини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Не всички смокини причиняват щипане
Напълно узрелите смокини не причиняват щипане, докато неузрелите и нежни смокини причиняват. Ако зрелите смокини се берат директно от дървото, те са невероятно меки, кашави и деликатни.
Продължава ли зреенето на плода и след откъсване от дървото
Смокините може да омекнат с времето, но това не означава, че са напълно узрели. Печенето на плодовете умножава вкуса и сладостта, докато омекването просто променя състава на пулпата.
Още: Кои са най-известните думи от шопския диалект?
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
Ако откъснете неузряла смокиня от дървото, ще откриете, че тя отделя бяла течност, известна като „смокиново мляко“. Този сок съдържа най-голямо количество фицин.
Ако сте любители на смокинята, я разрежете наполовина и начупете на парчета, като извадите пулпата и кожата отвътре. Също така не забравяйте да премахнете частта от опашката. По този начин ще избегнете контакта на фицин с устните или езика.
Още: Готвене на риба без неприятен аромат: Как да запазите свежестта у дома
Фицина на сушените смокини
Сушените смокини се считат за „презрели“, тъй като съдържанието на фицин е твърде ниско, за да предизвика такава реакция. Сушенето на смокини също елиминира смокиново мляко. Така ще откриете, че сушените смокини не предизвикват никакви необичайни усещания, освен приятен вкус.