Повече от една трета от калориите, които приемаме, са от захар или от бяло брашно. Тялото ни не може да се справи с такъв огромен товар и си струва да се замислим как напълно да премахнем тези вредни въглехидрати от менюто си.
Още: Климатикът ви разболява? Вижте какво НИКОГА да не правите през лятото
Още: Ето как да задържим тена си чак до края на есента
Защо захарта е вредна?
Захарта провокира много проблеми в тялото, а именно:
- понижаване на имунитета
- автоимунни заболявания
- сърдечни заболявания
- диабет
- синдром на раздразнените черва
- хронична умора
- кандидоза
Изследванията показват, че една от основните причини за намален имунитет е фактът, че захарта пречи на проникването на витамин С в белите кръвни клетки, които след това потискат имунитета. Колкото повече захар консумирате, толкова по-малко продуктивни са вашите левкоцити и следователно, толкова по-слаба е имунната им активност.
Още: На коя европейска страна е бил столица Рио де Жанейро?
Още: Кои са първите признаци за слънчасване - ето как да ги познаем?
В допълнение захарта стимулира секрецията на инсулин в панкреаса, което от своя страна стимулира производството на триглицериди в черния дроб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 юли /валутен калкулатор/
Диетолозите предлагат няколко стъпки за постепенно отказване от захарта, чието изпълнение трябва да се превърне в навик.
1. Хранете се редовно
В идеалния случай трябва да се придържате към 5 хранения на ден или 3 пълноценни хранения + 2 закуски. При много хора се наблюдава спад в кръвната захар и съответно това провокира желание за консумация на нещо сладко и калорично.
Още: Какви очила носят инфлуенсърите през лято 2025?
Още: Температурите скачат! Ефективни начини да се разхладите, без да плащате луди сметки
2. Изберете пълноценни храни
Колкото по-близо е продуктът до първоначалната си форма, толкова по-малко преработена захар съдържа той. Плодовете и зеленчуците обикновено не водят до метаболитни проблеми, особено когато се консумират правилно.
Започнете деня си с протеини, мазнини и фитонутриенти.
Смутитата са идеални за целта. Типичната закуска, изобилстваща от въглехидрати и сладки или нишестени храни, е най-лошият вариант, тъй като след това цял ден ще изпитвате желание за консумация на захар.
3. Добавете подправки към храната си
Кориандър, канела, индийско орехче, карамфил и кардамон - всички тези подправки естествено ще подсладят храната ви и ще намалят апетита ви.
4. Включете в режима си качествена мултивитаминна и минерална добавка, витамин D3 и омега-3 мастни киселини
Недостигът на хранителни вещества може да изостри апетита и колкото по-нисък е дефицитът на хранителни вещества, толкова по-малко е желанието за ядене. Няколко хранителни вещества, включително хром, витамин В3 и магнезий, подобряват контрола на кръвната захар.
5. Движете се повече
Упражнявайте се, танцувайте или се занимавайте с йога. Активният начин на живот може да помогне за намаляване на стреса, да увеличи енергията ви и да намали нуждата от презареждане със захар.
6. Спете повече
Когато се чувстваме уморени, често посягаме към захарта, която е източник на енергия.
7. Детоксикирайте тялото си
След детоксикация намалява не само апетита, но и желанието за консумация на захар.
8. Не пренебрегвайте емоционалните проблеми
Често зад желанието ни за консумация на сладки храни се крия нашите емоционалните нужди.
9. Внимавайте със скритата захар в храната
Не забравяйте, че всички подсладители: царевичен сироп, царевична захар, царевичен сироп с фруктоза, захароза, декстроза, мед, меласа и кафява захар, са просто вредна захар. Избягвайте всички тези вещества в храните, които купувате.
10. Пийте много вода
Понякога жаждата се оказва маскирана от чувство на глад, така че колкото повече вода пиете вода, толкова по-малко желание за сладко ще имате.