Стресът влияе на поведението и външния ни вид. Как се отразява обаче тази емоция на мъжете и как на жените?
Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас
Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?
В условията на стрес организмът ни изисква допълнителни ресурси, за да се справи с трудната ситуация. При това е желателно тези ресурси да не се хабят за нищо повече, т.е. трябва колкото се може по-силно да се съкратят обичайните потребности.
А тъй като стресът се отразява, както на физиология, така и на психиката, може да се очаква, че стресираният човек няма да е особено склонен към социална активност.
Подразбира се, че трудната ситуация може да бъде преодоляна, като помолиш за помощ останалите, но социалният контакт предполага емоционални и когнитивни усилия, които отново изискват разход на ресурси.
Още: Какъв църковен празник е на 2 май: Какво ТРЯБВА и НЕ трябва да се прави утре?
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Общо взето по време на стрес за човек е по-изгодно по-малко да обръща внимание на другите, а това може да се изрази в отслабване на емпатията.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Но тук има един нюанс, всички тези съображения са валидни само за мъжете. Това потвърждават резултатите от две мащабни изследвания, пише Psychoneuroendocrinology.
Тестовете показват, че след преживян стрес мъжете по-зле се справят със задачите си. Освен това те започват по-малко да се интересуват какво мислят и чувстват останалите. Може да се каже, че именно стресът прави мъжете егоцентрици.
При жените картината е съвсем друга. След стрес те се справяли много по-добре с психосоциалния тест, т.е. стресът ги прави по-социални.
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Защо жените реагират различно от мъжете след стресова ситуация, на учените им е трудно за обяснят.
Може би става въпрос в особеностите на хормоналния апарат. Известно е, че при стрес при жените се отделя окситоцин, а именно този хормон активно действа при привързаността, повишава емпатията.
Възможно е и въпросът да е в това как мъжете и жените се отнасят към трудностите: ако мъжът смята, че трябва да реши въпроси са сам, то жената като „слабия пол” изначално е настроена към помощ.
Така или иначе това е още едно обяснение, защо в сложни жизнени ситуации на някои двойки им е трудно да се разберат един друг.
Още интересни новини за отношения, психология, наука и астрология четете в сайта sroditeli.com