Свикнали сме винаги да мием всичко преди употреба или готвене. В смутни пандемични времена - още повече! Оказва се обаче, че изплакването на месото преди готвене, е грешка, при това доста груба.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Експертите са единодушни, че без значение от вида на месото, никога не трябва да го мием преди готвене.
Измиването на месото увеличава активността на микроорганизмите и помага за тяхното разпространение. Истината е, че някои от бактериите, открити в месото, по време на измиване се задържат към повърхността на съдове, мивки или плотове и не могат да бъдат отстранени от там дори и след няколко измивания, което води до повече проблеми, отколкото ако не плакнем изобщо. Това важи най-вече за пилешкото месо, което често става причина за инфекция със салмонелоза.
Измиването на месото, особено с гореща вода, нарушава молекулярния състав на повърхността му. Това се дължи на реакцията, която възниква при нагряване между захар и аминокиселини.
Още: Стихотворението "Първи май" от Христо Смирненски
Още: 1 май: Какъв църковен празник е утре и защо трябва да се засадят зеленчуци в градината
Най-просто казано, мокрото месо почти не се зачервява в тигана, а просто се задушава и губи вкуса и аромата си.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ако готвим предварително измито месо, ще трябва да изчакаме, докато водата се изпари. Но през това време месото ще загуби соковете си и в крайна сметка няма да е толкова сочно.
Ако все пак бактериите, които биха могли да останат върху месото, ви притесняват, бъдете спокойни, защото те не виреят над 120 градуса, така че всяка една термична обработка е напълно достатъчна за унищожаването им.