15% от нефинансовите фирми у нас продават онлайн
Електронната търговия представлява покупка или продажба на стоки и услуги по интернет и може да бъде осъществена чрез уебсайт, уебприложение или чрез автоматизиран обмен на данни (съобщения от тип EDI), уточняват от НСИ.
НАП ще получава информация за трансграничните плащания към е-търговци у нас от 2024 година
Информация за плащанията от чужбина към търговците у нас ще бъде подавана от операторите на платежни услуги към Националната аганция за...
Относителният дял на тези, които осъществяват уебпродажби чрез собствен уебсайт или приложение, е 10.7%, а на използващите електронни пазари за търговия със стоки и услуги по интернет като eBay, Booking.com, Amazon, Alibaba, eMAG, TimoCom, Glovo, Takeaway и др. - 6.1%. Електронни продажби чрез съобщения от тип EDI извършват 2.2% от предприятията.
От предприятията, които осъществяват уебпродажби, 96.7% продават стоки и услуги на клиенти от България, 34.1% - на клиенти от държави - членки на ЕС, а 19.8% имат клиенти от други държави.
За петгодишен период относителният дял на предприятията, които продават стоки и услуги чрез електронна търговия, се е увеличил почти два пъти, допълва от НСИ.
96% от нефинансовите фирми имат достъп до интернет
Какви стоки пазаруваме онлайн най-често?
Онлайн пазаруването в България нараства с бързи темпове, като дрехите, обувките и спортните артикули са стоките, които българските потр...
През 2022 г. 96.1% от нефинансовите предприятия с 10 и повече заети лица имат достъп до интернет, сочат данните на НСИ. С фиксирана интернет връзка разполагат 89.1% от предприятията, като при 45.7% максималната скорост за сваляне на данни е по-висока от 100 Mbps. Две трети (66.1%) от предприятията с 250 и повече заети лица разполагат със скорост за сваляне на данни по-висока от 100 Mbps.
През 2022 г. 78.1% от предприятията предоставят на служителите си преносими устройства, даващи възможност за мобилна интернет връзка чрез мобилните телефонни мрежи.
Относителният дял на заетите лица в предприятията, които разполагат с достъп до интернет, е 40.2%. Преносими устройства с мобилна интернет връзка за служебни цели използват 22.2%, като за петгодишен период делът им се е увеличил повече от два пъти. Най-много заети лица използват интернет и преносими устройства с мобилна връзка в сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ - съответно 94.5 и 65.1%.
През 2022 г. повече от две трети от предприятията (67.5%) осигуряват на заетите лица отдалечен достъп, като най-висок е относителният им дял при предприятията с 250 и повече заети лица - 89.0%. Предприятията предоставят отдалечен достъп до следните информационни ресурси:
- електронна поща - 64.8%;
- документи на предприятието (файлове, електронни таблици, презентации, графики, изображения) - 47.2%;
- бизнес приложения и софтуер на предприятието - 39.4%.
Работни срещи по интернет провеждат 28.2% от предприятията. Най-разпространена е тази практика в секторите „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ и „Професионални дейности и научни изследвания“ - съответно 84.3 и 67.2%, а най-рядко се прилага в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ (8.7%).
Брокерите на имоти с най-бавен интернет
Едва 23% от фирмите, занимаващи се операции с недвижими имоти у нас, разполагат с интернет, чиято скорост на сваляне надхвърля 100 Mbps...
През 2022 г. 15.9% от предприятията имат заети лица, чиято основна работа е да разработват, управляват или поддържат ИКТ системи или софтуерни приложения. Най-висок е относителният им дял сред предприятията от сектор „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ (69.0%), а най-нисък - в сектор „Строителство“ - 5.4%.
През предходната 2021 г. 8.2% от предприятията са наели или са се опитали да наемат ИКТ специалисти, като 3.8% са изпитали трудности при намирането на подходящи кадри.
Още: България с два пъти по-бърз мобилен интернет от Германия
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Шефът на "Овергаз": В България има газ – и на сушата, и в морето
Шведската икономика се е свила през четвъртото тримесечие на 2022 г.
Стоян Панчев: Приемането ни в еврозоната ще генерира повече инфлация
Съветът на ЕС прие препоръка за минималния доход
НСИ: С над 31% е скочило производството на ток през ноември 2022 г
Годишната инфлация в Испания се повишава до 5,8% през януари
Възможно е прекъсване на тока заради ремонт на ЕСО в община Гулянци
Икономист: Прогнозите са за задържане на цените на газа през годината
Любомир Каримански: Нека за 9 месеца всички цени да се обявят в лева и в евро
НАП в мейл до 500 000 работодатели: Не е фишинг, може да отворите линковете
Редактор:
Actualno.com
Етикети: онлайн търговия електронна търговия онлайн продажби фирми интернет