България изпреварва в едно конкретно производство всички останали държави в ЕС. Оказа се, че страната ни е най-големият производител на тикви в Съюза.
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Това става ясно от данни, които Евростат разпространи преди Хелоуин.
През 2016 г. нашата страна е произвела 133 000 тона тикви. В класацията на второ място е Испания, Франция остава на трета позиция. Далеч назад в "тиквената надпревара" остават Германия и Португалия.
В последните години държавата плащаше допълнително за отглеждане на тикви и това повиши изкуствено производството.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
"Имаше го и този момент, тъй като до миналата година имаше обвързано подпомагане за тиквите, доста хора насяха много декари с тикви заради субсидията, защото по този начин си избиват рентите, които плащат. Но за съжаление те ги сяха не за да получат добив, а заради субсидията. Тези хора бързо отпаднаха от системата, тъй като, ако не полагаш грижи, няма как да получиш добри добиви", каза производителят Данаил Йорданов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
През 2016 г. стана ясно, че производството на тикви в България е нараснало 210 пъти за 1 година. Това отчете тогавашният министър на земеделието и храните в оставка Десислава Танева, която обаче зааяви, че свръхпроизводството на тикви заради субсидии ще бъде овладяно като се спре финансовата подкрепа за тях.
Данаил Йорданов сподели, че към настоящия момент от капризния зеленчук не се печели, а от други култури - да, предаде Дарик.
Хелоуин не води до особено голямо търсене на тикви, а и има разлика от тиква до тиква, обясни още Данаил Йорданов. "Това се дължи на традициите у нас и спрямо отглеждането, и спрямо консумацията на тикви, тъй като българинът е свикнал да хапва тиква с мед и орехи, на супи, всякак. Затова ги гледат хората, а не за Хелоуин например или някакви празници", коментира той.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май