Цветан Василев успя да спре делото за обявяване в несъстоятелност на КТБ

20 ноември 2014, 16:00 часа • 50617 | прочитания

Делото за обявяване на несъстоятелността на Корпоративна търговска банка (КТБ) беше спряно от Софийски градски съд. Причината - жалба от основния акционер в банката "Бромак" ЕООД.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

По същество жалбата от "Бромак" ЕООД във ВАС е срещу акта на БНБ за отнемане на лиценза на Корпоративна търговска банка /КТБ/, съобщиха от съда. Съгласно чл. 11, ал. 6 от Закона за банковата несъстоятелност в тези случаи производството подлежи на спиране до приключване на административно-правния спор, посочват от съда.

Пред Actualno.com икономистът Калоян Стайков потвърди, че спирането на процедурата не означава, че се отлага изплащането на гарантираните влогове в КТБ. Както е добре известно, изплащането трябва да започне на 4 декември. Според Закона за банковата несъстоятелност при влязъл в сила акт на БНБ за откриване на производство по несъстоятелност (чл. 9), съдът постановява започване на осребряване на имуществото, включително масата по несъстоятелността, плюс разпределение на осребреното имущество (чл. 13, ал.1, т.7).

Още преди три дни стана ясно, че и "Бромак", и Оманският държавен фонд са внесли молби по делото за несъстоятелност на четвъртата най-голяма българска банка. Не беше ясно обаче какви точно са възраженията на акционерите срещу решението за отнемане на лиценза. 

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Делото за обявяване в несъстоятелност на КТБ трябваше да започне на 24 ноември, но след постъпилата жалба на "Бромак", се прекратява още преди да е започнало. До производство по несъстоятелност на КТБ се стигна, след като на 6 ноември БНБ отне лиценза на КТБ. Отрицателният капитал на КТБ е над 3,7 млрд. лева и тя не отговаря на капиталовите изисквания, се казваше в съобщение на БНБ.

Припомняме, че в началото на сагата "КТБ" и "Бромак", и Оманският фонд бяха представлявани от базираната във Виена консултантска фирма EPIC при представянето на оферти за спасяване на КТБ. След това EPIC беше сочена за представител само на фонда. Офертата за спасение, според гуверньора Иван Искров, касаеше създаване на съвместно дружество между държавата и инвеститорите и в това дружество инвеститорите искали да влязат с обезпечение на активи на "Бромак".

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

По закон искането на БНБ за фалита на КТБ трябва да бъде разгледано от СГС на заседание при закрити врати с представители на прокуратурата, КТБ (квесторите) и Фонда за гарантиране в влоговете в банките. 

След отвод на съдия Калинка Илиева, делото за фалита на КТБ бе разпределено на шефа на Търговското отделение на СГС Иво Дачев.

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес