АЕЦ "Козлодуй" е една от 10-те най-сигурни централи и мисията на Международната агенция за атомна енергетика през 2012 г. го показа. Това заяви пред БНТ председателят на парламентарната комисия по енергетика Валентин Николов от ГЕРБ, който е бивш шеф на централата.
Още: Скъпотия: Цените на храните продължават да растат
Още: САЩ въведоха мита и върху малките пратки на китайските онлайн гиганти
"Сигурен съм в ядрената ни централа. В нея работят висококвалифицирани специалисти. Системата за сигурност на генератора е сработила, няма проблем", увери Николов.
Депутатът съобщи, че ще се анализира спирането на Шести блок, който вчера беше изключен за 4 часа, като най-вероятно причината за инцидента е лошо изработена или неправилно поставена част в генератора. Според него загубата за централата от четиричасовото спиране на Шести блок е около 5 млн. лева.
Наскоро на двата реактора на АЕЦ "Козлодуй" е направено обследване, което е показало, че състоянието на метала е много добро и че те могат да работят още 30 години. Все още няма подадени оферти за АЕЦ "Белене", тъй като потенциалните инвеститори изчакват, обясни народният представител от ГЕРБ.
Още: София оглави европейска туристическа класация
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
По повод рязкото поскъпване на цената на тока за бизнеса, продавана на борсата, Николов заяви, че пазарът е много динамичен, но на месечна основа цените на електроенергията у нас са сред най-ниските в Европа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Във вторник енергийната комисия в Народното събрание ще изслуша НЕК и бизнеса преди да реши дали са необходими допълнителни мерки за регулиране на цената, така че да не бъде тя непосилна за бизнеса.
Николов коментира, че сключването на дългосрочни договори за доставка е най-разумното решение за индустриалците, така че да се предотвратят щети от манипулация с цените.
Валентин Николов съобщи, че се търси решение на проблема като посочи, че е възможно да бъдат внесени законови промени, които да задължат фирмите на ниско напрежение да излязат задължително на свободния пазар, за да се засили конкуренцията между тях и да се регулира цената, на която продават ток.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп