„От изслушването научих, че „Булгаргаз“ са имали много притеснения относно този договор, че са заявявали по-малко количества, но накрая е подписан договор за количества, които не са ни нужни и ние съответно плащаме и висока цена“. Това каза в интервю за предаването „Лице в лице“ по bTV Драгомир Стойнев, депутат от БСП и бивш енергиен министър, във връзка с изслушването днес в парламента за договора „Боташ“.
Още: "Без война плащаме репарации на Турция" (ВИДЕО)
„И доста е притеснително, че в крайна сметка плащаме за една услуга, която не ни е нужна. Деница Златева, която по това време е директор на „Булгаргаз“, го е казала. Тя не е участвала във всички разговори. Водени са разговори, след което пристига един договор по пощата на „Булгаргаз“, който вече е парафиран от министъра. Договорът е трябвало да се изпълни. Министърът е принципал – той ръководи всички дружества и носи отговорност за тях“, коментира Стойнев.
Още: МЕЧ призова да арестуват Христов, Златева и Малинов, заради "Боташ"
Той уточни, че при изслушването в пленарната зала не е станало ясно кой е правил изчисленията за договора „Боташ“. „Още по-притеснителното е, че „Булгаргаз“ в момента е в много тежко финансово състояние. Помолих публично в зала сегашният министър на енергетиката да изготви юридически анализ, какво ще стане, ако това дружество фалира“, каза още депутатът от БСП. Стойнев потвърди, че от една година не сме плащали на Турция по този договор и допълни, че няма как да не се издължим по него.
Хронологията
На 3 януари 2023 г. назначеното от президента Румен Радев служебно правителство с премиер Гълъб Донев сключи договор с турската газова компания „Боташ“. Споразумение беше подписано от тогавашния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева и директора на „Боташ“ Бюрхан Йозджан. Договорът е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. – цели 13 години.
Още: Стойнев към опозицията: Защо не начертаха още седем вота на недоверие?
Договорът задължава страната ни да плаща на Турция около 500 000 долара дневно такса за този достъп и пренос по турската инфраструктура. Такса се дължи независимо от това дали ние доставяме синьо гориво или не.
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)