ЕС няма да предприема до 1 август ответни мерки срещу обявените от САЩ мита. Това съобщи днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси. Той добави, че представители на Европейската комисия (ЕК) пътуват днес за САЩ за продължаване на техническите преговори. Не бихме се ангажирали с преговори, ако нямахме очакване, че може да завършат с успех, добави говорителят.
Втори списък с допълнителни мерки
Говорителят отбеляза, че ЕК е изпратила до държавите от ЕС втори списък с допълнителни ответни мерки. По неговите думи тези мерки може да бъдат въведени, ако получат одобрение от държавите в ЕС. Комисията сама преценява кога и дали да въведе мерките, поясни той, цитиран от БТА.
Още: Бразилският президент подписва Закон за въвеждане на реципрочни мита
Говорителят не изключи и възможността за нови политически срещи в хода на продължаващите преговори.
Преди дни президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от ЕС от 1 август. Малко преди това ЕК бе изразила очакване, че преговорите са напреднали и предстои сключване на принципно търговско споразумение с Вашингтон.
След решението на Тръмп еврокомисарят по търговските въпроси Марош Шефчович коментира, че ако все пак влязат в сила, новите мита ще направят търговията между ЕС и САЩ почти невъзможна.
Още: Еврокомисар: С новите мита търговията със САЩ ще стане почти невъзможна