"Проведох добър разговор с американския президент Доналд Тръмп (Potus - това е оперативният прякор на всеки президент на САЩ). ЕС и САЩ имат най-значимите и близки търговски отношения в света. Европа е готова да напредне в преговорите бързо и решително. За да постигнем добра сделка, ще ни трябва време до 9 юли". Това написа в профила си в социалната мрежа "Х" председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя визира заплахата на Тръмп да въведе 50% увеличение на митата за внос на европейски стоки в САЩ.
Good call with @POTUS.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 25, 2025
The EU and US share the world’s most consequential and close trade relationship.
Europe is ready to advance talks swiftly and decisively.
To reach a good deal, we would need the time until July 9.
Отговорът на Тръмп - съгласие да удължи крайния срок за постигане на търговско споразумение с Европейския съюз до 9 юли, а не до 1 юни, както заплаши в края на миналата работна седмица, съобщи БТА, позовавайки се на "Ройтерс".
На 23 май Тръмп изрази недоволство от хода на разговорите с ЕС и заплаши да въведе 50-процентни мита върху вноса от Евросъюза още от 1 юни. Тогава Тръмп всъщност открито заяви, че изобщо няма да търси споразумение с ЕС за митата, но щял да маха мита за тези европейски компании, които строят заводи на американска земя. Пред журналисти на 25 май президентът на САЩ съобщи, че се е съгласил с искането на Фон дер Лайен, която му е казала, както се изрази той, че "ние ще се съберем бързо, за да видим дали можем да измислим нещо".
Още: Тръмп готви 50% мито за внос от Европейския съюз
Миналата седмица ЕС представи на САЩ обновен документ с предложения, обхващащи международни трудови права, екологични стандарти, икономическа сигурност и постепенното премахване на мита за селскостопански и промишлени продукти. В документа се посочват и области за потенциално сътрудничество, включително взаимни инвестиции и обществени поръчки в стратегически сектори като енергетика, изкуствен интелект и цифрова свързаност.
В началото на април тази година Тръмп постави 90-дневен срок за търговски разговори между ЕС и САЩ. Този срок изтича на 9 юли.
Последствия за България
Директната търговска експозиция на българската икономика към САЩ е по-малка от 4% и затова S&P Global Ratings смята, че ефектът от американските мита върху Европа ще засегне България предимно индиректно, чрез намалено търсене от най-големите ѝ търговски партньори – по-специално Германия и Румъния. Какво още казва авторитетната кредитна агенция, припомнете си - Още: България приема еврото: Сценарий кога и актуализация на кредитния ни рейтинг от S&P