Инфлацията в Германия премина под прага от 2 на сто за първи път от над три години. Това съобщи днес Федералната статистическа служба "Дестатис", цитирана от ДПА.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Инфлация от 1,9 на сто
Миналия месец потребителските цени в най-голямата европейска икономика са се повишили с 1,9 на сто на годишна основа спрямо инфлацията от 2,2 на сто в еврозоната като цяло, пише БТА.
Още: Тревожни новини за германската икономика: Водещ институт понижи прогнозата
Данните са оповестени два дни преди ключовото заседание на Европейската централна банка (ЕЦБ) в четвъртък, 12 септември. Много наблюдатели очакват банката да намали водещите си лихви на фона на забавянето на инфлацията.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
През юни ЕЦБ понижи основните си лихвени проценти с 0,25 процентни пункта за пръв път, откакто инфлацията започна да се повишава. През юли регулаторът запази ставките без промяна и остави отворена вратата за намаляването им този месец.
Подробните данни за германската инфлация през август показаха, че енергията е била с 5,1 на сто по-евтина в сравнение с година по-рано, докато услугите са поскъпнали над средния темп - с 3,9 на сто. Цените на храните са били само с 1,5 процента по-високи макар отделни артикули, като например зехтинът, силно да са повишили цената си.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Данните показват, че ценовият натиск върху потребителите намалява след няколко години на много високи темпове на инфлация. През юли потребителските цени нараснаха с 2,3 на сто след темпа от 2,2 през юни.
Още: Германските фирми обмислят съкращения на работни места
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната