Как се плаща на работещите по празниците: Инспекцията по труда излезе с разяснения

02 септември 2024, 11:14 часа • 1349 | прочитания

Тъй като 22 септември 2024 г. е официален празник, той се компенсира с допълнителен почивен ден, защото се пада в неделя. Това напомниха от ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ).

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

На 23 септември с увеличение се заплаща само извънредният труд

Според Кодекса на труда, когато официалните празници съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени, затова 23 септември – понеделник, е почивен ден. При работа в почивни и неприсъствени дни с увеличение от 75% се заплаща единствено извънредният труд, обясняват от ИА ГИТ.

Още: Сезонни работници вече могат да се наемат за повече от 90 дни

За положения труд в дните на официален празник, които през месеца са 6 септември – Денят на Съединението, и 22 септември – Денят на независимостта, всички работещи задължително получават двойно възнаграждение. Със 100% увеличение се заплаща и извънредният труд в тези дни.

Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари

Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май

За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.

Не е извънреден трудът за работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, поради което те имат право единствено на двойна надница при работа в празничен ден.

Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност

Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната

За седемте месеца на 2024 г. контролните органи на ИА ГИТ са установили 12 512 броя нарушения по заплащането на труда. От тях 5195 бр. са свързани с заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват трудът по време на официални празници и извънредният труд. Нарушенията, свързани със заплащането на труда по време на официални празници са 859 броя, а тези със заплащането на извънредния труд са 287 бр.

Още: ГИТ напомня какви са правилата за работа през летните месеци

Още: Правителството иска от ЕК ключова дерогация

Още: След търговската война: Изненадващи данни за производството в Китай

За да защитят в най-пълна степен правата си, работниците и служителите следва да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график. Това ще позволи контролните органи на Инспекцията по труда да осъществят по-ефективен контрол, включително при подаден сигнал.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес