При доматите, зеления пипер, картофите, зелето имаме намаляване на цените на годишна база. Но има ръст от 182% при черешите, 10% при ягодите. Всичко това обаче се дължи на лошите климатични проявления. Цените при захар, фасул, мляко, месо са буквално на същите равнища в момента от миналата година. 19% ръст има при олиото заради лошата реколта. Брашното е със 7% нагоре, а трябваше да е минимум 20% нагоре, но има конкуренция и тя регулира цената. Това коментира пред бТВ шефът на Държавната комисия по стоковите борси и тържища Владимир Иванов.
Още: Цените на храните падат, отчете държавна комисия
Т.е. всички цени, които са се качили, са пораснали по обективни причини и те не са повишени само при нас, а на световните пазари. Що се касае за последните 20 дни - имаме ръст на цената на захар, което е интересно, защото на световния пазар цената й пада. Но тук става въпрос за 13 стотинки девиация. При ориза, брашното имаме права линия. Т.е. нямаме процес, който да е извън закономерностите, посочи той.
Още: Шокираща измама с внос на отровени краставици в България от Гърция: Сигнал от бранша
Винаги обаче има субекти, които са недобросъвестни и решават, че трябва да печелят незакономерно или при неспазване на някакви условия, посочи той.
Всеки може да реши да печели колкото си иска, но трябва да спазва конкурентните правила, да си плаща данъците, освен това такива търговци пазари не ги търпи. При никакви обстоятелства няма как да продадете чушката за 50 лева. Но тук идва и рационалния избор на гражданите. Призовавам всички да отделят малко повече време, за да се информират добре, да изберат обекта, където цените са разумни и в никакъв случай да не подкрепят лоши търговски практики, тъй като търсенето сме ние, коментира Иванов.
Още: Ето защо цените на храните са по-високи тази година: Анализ от стоковата борса