Цената на петрола се повиши тази сутрин, подкрепена от оптимизма за продължаващите многостранни търговски преговори със САЩ, които потенциално ще намалят натиска върху световната икономика, и от по-силния от очакваното спад на запасите от суров петрол в САЩ, предава Ройтерс. Пазарите следят развитието на търговските преговори между САЩ и Европейския съюз след споразумението на Вашингтон с Япония. То намалява митата върху вноса на японски автомобили и предпазва Токио от нови налози в замяна на пакет от инвестиции и заеми в размер на 550 млрд. долара.
Цените
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, поскъпнаха с 21 цента, или 0,3 процента, до 68,72 долара за барел.
Още: Нова посока за цената на петрола след сделката за митата
Фючърсите на американския суров петрол се повишиха с 22 цента, или 0,3 процента, до 65,47 долара за барел.
"Покупките бяха продиктувани от оптимизма, че напредъкът в преговорите за митата със САЩ ще помогне да се избегне най-лошия сценарий", каза Хироюки Кикукава, главен стратег на "Нисан Секюритис Инвестмънтс".
"Все пак несигурността около търговските преговори между САЩ и Китай и при мирните преговори между Украйна и Русия ограничават по-нататъшните ръстове", добави той, като прогнозира, че американският петрол вероятно ще остане в диапазона между 60 и 70 долара.
Още: След новите санкции срещу Русия: Какво се случи с цената на петрола?
Двама европейски дипломати заявиха в сряда, че ЕС и САЩ се доближават към търговско споразумение, което може да включва 15 процента базова ставка на САЩ върху стоките от ЕС и възможни изключения, което потенциално може да проправи пътя за друго важно търговско споразумение след споразумението с Япония.
По отношение на предлагането данните на Администрацията за енергийна информация на САЩ показаха, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели през миналата седмица с 3,2 млн. барела до 419 млн. барела, което надхвърли очакванията на анкетирани от Ройтерс анализатори за намаление с 1,6 млн. барела.
Запасите от бензин също намаляха с 1,7 млн. барела до 231,1 млн. барела, което е почти двойно повече от очакванията за намаление с 908 000 барела. Запасите от рафинирани продукти, включващи дизелово гориво и мазут, нараснаха с 2,9 млн. барела през седмицата до 109,9 млн. барела - все още близо до най-ниското си сезонно ниво от 1996 г. насам, посочват анализаторите на ANZ.