Цената на петрола претърпя обрат и отново тръгна надолу във вторник, след като търговците преценяват влиянието върху предлагането при евентуален провал на преговорите между САЩ и Иран относно ядрената програма на Техеран, сериозното търсене в Азия през предходния месец и неясните перспективи за макроикономиката на Китай след данните получени вчера за втората по големина икономика в света, предаде агенция Ройтерс.
Цените
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, се понижиха с 28 цента или 0,43 на сто до 65,26 долара за барел тази сутрин българско време.
Още: Рязка промяна в цената на петрола
Договорите за американския лек суров петрол с доставка през юли поевтиняха с 24 цента или 0,39 на сто до 61,9 долара за барел.
Дискусиите относно ядрената програма на Иран "няма да доведат до никъде“, ако Вашингтон настоява Техеран да спре изцяло дейността си по обогатяване на уран, заяви пред държавните медии заместник-министърът на външните работи на Иран Маджид Тахтраванчи.
Коментарите дойдоха, след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф повтори в неделя, че Вашингтон ще изисква всяка нова сделка да включва пакт за въздържане от обогатяване, предпоставка за разработването на ядрени бомби.
Още: Пълен обрат в цената на петрола заради САЩ и Китай
От друга страна, цените бяха подкрепени от очакванията за стабилно физическо търсене в краткосрочен план в Азия.
Допълнителен натиск върху цените на петрола обаче, оказаха данните, показващи забавяне на растежа на промишленото производство и продажбите на дребно в Китай, най-големият вносител на петрол в света, като анализаторите очакват забавяне на търсенето на горива.
В клиентска бележка анализаторите на BMI прогнозираха спад от 0,3% на годишна база през 2025 г., засегнат от забавяне във всички категории петролни продукти.
"Дори ако Китай приеме стимулиращи мерки, може да отнеме време, за да се окаже положително въздействие върху търсенето на петрол“, добавиха те.