В Министерския съвет ще бъде създадена експертна работна група, която ще координира всички необходими дейности от страна на държавата за осигуряване на поетапен преход на рафинерията на "Лукойл" в Бургас към преработката на неруски петрол, съобщиха от правителствената пресслужба. За целта ще се подготви конкретен времеви график.
Още: Цената на петрола продължава да изненадва преди срещата между Тръмп и Путин
Още: "За бога, братя, не купувайте": КЗК си спомни за прочут призив и се закани на магазините
Днес Съветът по сигурността към Министерския съвет обсъди потенциалните рискове при евентуално предсрочно прекратяване на дерогацията за внос на руски петрол и петролни продукти за преработка в "Лукойл Нефтохим Бургас“. Те са отразени в анализи и доклади на Министерството на икономиката и индустрията съвместно с министерствата на финансите и на транспорта и съобщенията, на Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ и служба „Военно разузнаване“.
Рискове
Членовете на Съвета формулираха конкретни мерки за намаляване на рисковете, които ще бъдат предложени за обсъждане на Министерския съвет. Правителството ще ги разгледа на закрито заседание.
Още: Дацов за прехода към еврото: Проблемът не е спекулата, а липсата на обучение
Още: Нов ценови скок на олиото се задава през есента
В средата на 2022 г. Европейската комисия разреши на България изключение от европейското петролно ембарго за Русия, което важи до края на 2024 г. Преди лятната ваканция на парламента народни представители от „ГЕРБ-СДС“, „Продължаваме Промяната - Демократична България“ и Движението за права и свободи внесоха предложение за неговото предсрочно прекратяване.
България няма да плати нищо на "Лукойл" за предсрочното прекратяване на концесията в Росенец
Още: Левон Хампарцумян: За да не поскъпват храните лекарството е само едно