Няма да подам оставка, особено с мотивите, с които ми беше поискана, а именно, че съм наложил като административно наказващ орган множество глоби на търговци, които извършват неправомерни действия. Не считам, че това е обективна предпоставка, заяви в "Още от деня" по БНТ председателят на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Той подчерта, че нито една компетентна институция не е потвърдила твърденията за конфликт на интереси, уволнения, заплахи, неспазване на съдебни решения и др.
Попитан за какъв конфликт на интереси се говори в одита на Инспектората на Министерството на икономиката и индустрията, той уточни, че се касае за лице, което вече не работи в Комисията за защита на потребителите.
Още: Председателят на КЗП каза ще подаде ли оставка
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
"Този доклад в голямата си част пренася в своето съдържание един донос, по който вече компетентните институции са се прознесли и не са установили обстоятелства, които подлежат на разглеждане по закона, който урежда конфликта на интереси. За мен лично този казус е приключил. Познавам съдържанието на доклада и нямам от какво да се притеснявам", каза той.
Алипиев заяви още, че пред него не е уточнено за наказанията за нелоялни търговски практики на кои търговци му е поискана оставката. Посочи, че става дума за големи търговци.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
"Моята линия на поведение беше да сме проактивни"
Председателят на Комисията за защита на потребителите отбеляза, че откакто е на този пост е започнал проактивни действия в КЗП и е променил това, което е заварил.
Още: Министърът на икономиката поиска оставките на ръководството на КЗП
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Още: Неочаквани данни за икономиката на еврозоната
"Когато дойдох в Комисията действията, приложени като практика, бяха предимно реактивни - подава се сигнал или жалба и Комисията реагира. Моята линия на поведение беше обратната - действията да бъдат проактивни. Направих анализ на жалбите, съпоставени с докладите на КЗК, оказа се, че нелоялните търговски практики бяха 2% от дейността на контролния орган. А именно те са причината за едни от най-големите критики от ЕК към България и са причината за множество инициативи за законодателни промени", уточни още той.