Операторите в централите "Марица Изток" биха могли да получат дерогация от нивата на емисии на вредни вещества в околната среда, включени в заключенията за най-добри налични техники по всички възможни критерии. Това отбеляза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатски въпрос за решението на Европейската комисия, засягащо големите горивни инсталации.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Министър Димов отбеляза, че искането за дерогация се обосновава с анализ за разходите и ползите, потвърждаващ, че прилагането на решението за най-добри налични техники е свързано с непропорционално високи разходи спрямо ползите за околната среда поради една от трите възможности - географското положение на централата, характеристиките на околната среда в района или техническата характеристика на инсталацията.
Независимо от анализа съгласно нормативната уредба, в разрешителните следва да се поставят такива емисионни ограничения, които не водят до значително замърсяване на околната среда, а осигуряват висока степен на опазване, допълни министърът, цитиран от БНТ.
Към настоящия момент процедурата по преразглеждане на комплексните разрешителни за централите от "Марица-Изток" са на етап преглед и оценка на внесена документация. В резултат от извършения преглед при необходимост ще се изисква допълнителна информация от операторите, след внасянето на която ще започне окончателното гледане на въпроса, допълни министърът.
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
Още: Сериозна промяна в цената на природния газ от 1 май
Той обясни, че за да се получи дерогация, е необходимо да е наличен един от трите изискуеми критерии. Според него в предоставената от операторите информация има данни за наличието и на трите възможности, което е сериозна предпоставка за получаването на дерогацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "Боташ": България и Турция с ново партньорство в енергийната ефективност
Министърът отбеляза, че такава процедура се случва за първи път в България и почти няма опит в Европа.