Шокиращо изследване: Само четири плажа по Южното Черноморие с чиста вода, един е замърсен 41 пъти над нормата

17437
Шокиращо изследване: Само четири плажа по Южното Черноморие с чиста вода, един е замърсен 41 пъти над нормата
Снимка: Елена Димитрова/Facebook

Чиста ли е морската вода по Черноморието и защо туристите често се оплакват от летни "настинки“ и стомашно-чревни разстройства? Съвместната проверка на учени от Софийския университет и Асоциация Активни потребители установи сериозно замърсяване на 7 от 11 изследвани плажа по Южното Черноморие, като на един от тях то е 41 пъти над нормата.

Изследването е съвместна инициатива между група "Микробиологични рискове в околната среда, проект SUMMIT“ на Софийския университет и Асоциация Активни потребители. Осъществено е от мобилна група от учени, микробиолози, вирусолози и хидробиолог, плюс представител на Активни потребители. 

Критериите

Основен индикатор за замърсяване на водите за къпане е количеството на бактерията Escherichia coli. Това е добре познат бактериален вид, обитава храносмилателната система, открива се съответно в фекалиите на всеки човек. Escherichia coli е универсален индикатор за контаминация с отпадъци на води и храни, и се използва от учените и контролните органи за оценка на степента на тяхното замърсяване. Когато става въпрос за питейни води например, не трябва да се открива бактерията в 100 мл вода.

Още: От лоша хигиена и липса на топла вода се оплакват най-често туристите по Черноморието

При водите за къпане критериите са много по-либерални, лимита за морска вода е 500 клетки (наричани още cfu) за 100 мл, а оценката за отличен е до 250 броя/100 мл.

Изследването показа, че водите на само 4 плажа, от 11, отговарят на количествения критерий за съдържание на Escherichia coli.

Отличниците

Най-чисто, с 240 клетки/100 мл, и оценка за качеството "отличен“, е плаж Харманите в Созопол. Освен него в лимита до 500 клетки се класират само още плажовете в Свети Влас - 280/100, къмпинг Златната рибка край Созопол - 400/100 и Поморие - 466/100.

Къде е най-мръсно?

На другият полюс е северният плаж, наричан Попски, на град Царево, където стойностите за Escherichia coli, достигат феноменалните 20666 клетки/100 мл, над 41 пъти над нормата. При визуалният оглед на мястото е установено вливане на силно замърсен поток в залива, наличие на неидентифицирани тръби/канализация в посока крайбрежието, и силен мирис на фекалии в района. В непосредствена близост се намира недостроеният и изоставен хотелски комплекс Коста дел Кроко. Има подозрение, че разположената на няколко километра градска пречиствателна станция не се справя с нарасналия обем отпадъчни води, и/или зауства твърде близко до залива на Попския плаж.

На второ място в антикласацията е южният плаж на Приморско, устието на Дяволската река с резултат от 11333 клетки/100 мл, 22 пъти над лимита. Сигнал за проблемите на тази локация беше подаден от местни жители, които наблюдават масивно вливане на фекални води в реката от околните хотелски комплекси, факт също пропуснат от РЗИ-Бургас. Очевидно бактериите се просмукват заедно със сладката вода в крайбрежния район.

Още: Защо германските туристи се страхуват да почиват в България?

От плажовете с лошо качество на водата следват Лозенец - 2013/ 100, Слънчев бряг - 1466/100, Бургас централен- 1000/100, Китен Атлиман - 946/100 и Черноморец -720/100.

Най-посещаваните плажове установени, донякъде субективно, от екипа са Атлиман в Китен и Лозенец. Стойностите за бактерията и на двата надхвърлят лимитите съответно 2 и 4 пъти, но за щастие остават далече от Попския плаж. Това показва, че броят туристи на плажа не е основния критерий за замърсяване. Във водите на препълнения Атлиман са установени 20 пъти по-малко Escherichia coli, от пустия откъм хора Попски плаж.

В изследването са включени само 11 от регистрираните от РЗИ-Бургас 49 основни плажа, от научния екип предполагат, че има и други с некачествена за къпане вода. Авторите на изследването посочват, че не искат да паникьосват туристите, но все пак трябва да има предвид, че където има повече Escherichia coli, толкова по-голяма е вероятността да се заразите с инфекциозна болест.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Сериозен ръст на парите в хазната от "Лукойл", рядка проверка на наличностите в предприятието

Азербайджан е готов да доставя допълнителни количества природен газ за България

Доклад: Популярността на САЩ като глобална сила намалява в световен мащаб

Два сектора раздвижват пазара на труда през април

Електрохолд Трейд доставя на Нестле България 13 МВТЧ зелена енергия през 2024 г.

Българските компании все още могат да кандидатстват за милионите за иновации

"Оптимизацията на бизнес процесите трябва да е лесна, проста и забавна", Серджо Калдериня, Lean Academy Португалия

Половината влакове няма да стигат до Централна гара София заради ремонт

Продължава поскъпването при наемите на офиси в София

КЕВР обяви докога битовите абонати ще получават ток на регулирани цени

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика