Шведското правителство заяви, че е одобрило два морски вятърни парка край западното крайбрежие на страната с общо около 100 турбини, като същевременно подчерта, че не се отказва от ядрената енергия.
Още: След новина от Китай: Неочакван обрат при цената на петрола
Още: Тръмп заплаши: Санкции за всеки, който купува петрол от Иран
Очаква се двата парка да допринесат за 6,5 тераватчаса, когато бъдат завършени, което според правителството ще отнеме от 7 до 10 години, предаде АФП.
Шведската държавна енергийна компания Vattenfall получи разрешение за парка "Kattegatt Syd" с планирани 80 турбини, а компанията за възобновяема енергия OX2 получи разрешение за парка "Galene" с 21 турбини.
"Тези два парка в морето са приблизително равностойни на една атомна електроцентрала с нормални размери", заяви на пресконференция министър-председателят Улф Кристерсон.
Още: Япония държи силен коз във войната с митата на САЩ
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
В същото време Кристерсон подчерта, че ядрената енергия е част от правителствената стратегия за разширяване на производството на "енергия без изкопаеми" в Швеция и отбеляза, че парламентът е на път да промени целта си от 100% "възобновяема" енергия на 100% "енергия без изкопаеми".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Скандинавската страна гласува на необвързващ референдум през 1980 г. за постепенно премахване на ядрената енергия. Оттогава Швеция е затворила 6 от своите 12 реактора, а останалите, в 3 атомни електроцентрали, произвеждат около 30% от използваната в страната електроенергия в момента.
Но Швеция се бори да намери жизнеспособни алтернативни енергийни източници, които да заменят ядрената енергия, като възобновяемите енергийни източници все още не са в състояние да задоволят напълно нуждите ѝ.
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари