Украинска организация съди Канада заради "Северен поток 1" и нарушаване на санкциите

2811
Украинска организация съди Канада заради "Северен поток 1" и нарушаване на санкциите
Снимка: Nord Stream 2

Украинският световен конгрес – организация с нестопанска цел, базирана в Канада – съди канадското правителство заради това, че Отава разреши връщането на ремонтирана руска турбина на Германия, необходима за поддръжката на газопровода „Северен поток 1“.

Турбината на Siemens беше в основата на изявлението на Кремъл от юни, че доставките на газ към Германия през тръбопровода се намаляват с 60%. Говорителят на Путин – Дмитрий Песков, цитира „проблеми с поддръжката“, а „Газпром“ заяви, че ключово оборудване е блокирано в Канада заради западните санкции. Канадското правителство обаче реши да изключи връщането на турбината от санкциите срещу Русия, за да може „Европа да има достъп до надеждна и достъпна енергия“.

Украинският световен конгрес обяви на 12 юли, че е предприел съдебни действия срещу Канада за нарушение на санкционния режим. Подадена е жалба за съдебен контрол във Федералния съд на северноамериканската страна, заедно с Даниел Балик – канадски гражданин и действащ адвокат, който сега е жител на Украйна. В документа пише, че решението да се издаде разрешение за връщане на турбината не е „разумно, прозрачно и надлежно разрешено“.

"Решението на Канада да наруши санкциите и да изпрати турбината на Siemens обратно е сериозна грешка с тежки последици. Това изключение от режима на санкции срещу Русия е напълно неприемливо.  Съществуват реални алтернативи за нуждите на Германия от газ, включително закупуване чрез газопровода на Украйна. Не можем да снабдяваме една терористична държава с инструментите, от които се нуждае, за да финансира убийството на десетки хиляди невинни хора“, пишат от неправителствената организация.

Цената на газа в Европа е 30% под рекордната, но кризата може да продължи чак до 2024

Цените на природния газ в Европа все още са доста под най-високите си стойности, достигнати през март 2022 г. Ако се вникне малко по-дъ...

„Тук не става въпрос само за една турбина или няколко турбини, които да подпомогнат износа на енергия от Русия, а за непрекъснато поддаване на руския шантаж. Това може да е моментът на Siemens. Хората и предприятията, които вярват в свободата, демокрацията и правата на човека, могат и трябва да се обединят, за да създадат пробивни решения на енергийната криза, която Русия предизвика. Обединихме се, за да намерим ваксини, за да се защитим от COVID-19, можем да намерим начини да се защитим и от Кремъл", казва Пол Грод - президент и главен изпълнителен директор на Украинския световен конгрес.

В жалбата се иска отмяна на зелената светлина за връщане на турбината. "Ако съдът реши, че решението за предоставяне на разрешението е било необосновано, той може да отмени разрешението, като на практика потвърди режима на санкциите", казва Моник Джилесен - партньор в Lenczner Slaght и правен съветник на съищците.

Предприетите от Украинския световен конгрес правни действия имат за цел да създадат прецедент, според който останалите турбини на "Северен поток 1" не трябва да бъдат обслужвани на канадска земя и действащите санкции не трябва да бъдат отменяни. „Вместо това тази молба за съдебен контрол трябва да създаде предпоставки за намиране на решение от всички участващи страни, при което турбините няма да бъдат заменяни с живота на украинците“, пишат от организацията.

Припомняме, че „Северен поток 1“ е спрян за профилактика от 11 до 21 юли, но Европа се притеснява, че след тази дата Русия изобщо няма отново да пусне газовото кранче.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Евтим Милошев очаква успешен летен сезон

СЗБ: Българските институции най-сетне поставиха туризма като приоритет

Кабинетът набързо осигури 250 млн. лева за комплекса "Мини Марица-изток"

Сделките с недвижими имоти в Европа удариха 13-годишно дъно

Окончателно: Либерализацията на пазара на тока се отлага

Българският транспортен сектор изисква незабавни действия от Брюксел в отговор на загуби от над милиард лева без сухопътен Шенген

Предизборна идея на ГЕРБ мина през парламента - държавата дава 1 млрд. лв. за държавните мини

Войната в Украйна пълни джобовете на оръжейната ни промишленост: ВМЗ - Сопот с рекордни приходи

По-евтин Великден прогнозират от BILLA България

България единствена в ЕС не е въвела всички облекчения от глобалния корпоративен данък

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика