Вицепрезидентът на ЕК: България е най-подходяща за газов хъб

15 март 2018, 13:38 часа • 1354 | прочитания

България е най-подходяща да бъде център на газов хъб, защото нейното географско разположение благоприятства това, заяви вицепрезидентът на Европейската комисия и еврокомисар за енергийния съюз Марош Шефчович, предаде БГНЕС.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Шефчович подчерта, че България има добра развита мрежа от интерконекторни връзки със съседните страни, като се започне от интерконектора между България и Гърция, който се изгражда с европейски пари и европейска подкрепа.

„С премиера Борисов говорихме тази сутрин, че има много голям напредък по изграждането на интерконектора България-Турция. По интерконектора България-Румъния предстоят да се изградят още няколко компресорни станции, за да бъде още по-ефективен. Създава се една много добра връзка. Отново с европейска помощ се създава и интерконектора България-Сърбия. Има много силна газова ликвидност в региона. Това е подкрепено от ЕК“, заяви той. „Нашата цел е България да се превърне от страна, която транзитира газ, в страна, която е търговец на газ“, подчерта той.

Министър Теменужка Петкова заяви, че днес предстои подписването на договор с избрания изпълнител за изготвяне на предпроектно проучване за газоразпределителния център на територията на България. „В рамките на 40 работни дни той трябва да изготви тези материали и те трябва да бъдат факт. Мисля, че имаме много сериозен напредък в тази посока“, добави тя.

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

По-рано вицепрезидентът на Европейската комисия Марош Шефчович се срещна с премиера Бойко Борисов.

В контекста на ключовия приоритет на българското председателство, свързан с европерспективата на Западните Балканите, българският премиер очерта напредъка по инициативите за увеличаване на междусистемната свързаност на региона. Изразено беше общо мнение, че насърчаването на регионалното сътрудничество и енергийната интеграция на региона са важни за установяването на сигурна, добре функционираща и достъпна енергийна система.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес