Не сме в еврозоната, но цените се вдигат заради минималната заплата – 15% ръст, общо 25% заради увеличенията на възнаграженията в държавната администрация (бюджетните сектори), специално за МВР. Да търсим в бизнеса причини е абсурдно – това заяви председателят на АИКБ Васил Велев. Той дори се оплака, че заради вдигането на заплатата по сектори в държавната администрация индустрията губела кадри, които отивали да работят като чиновници - Още: План: Заплатите в МВР и армията скачат до небето през 2025 г., рекордът е в ДАТО - със 75%
"А, всички вдигат цените, аз да не съм луд да не вдигам" - така председателят на КТ Подкрепа Димитър Манолов коментира ситуацията. Той, както и Велев, изразиха сериозни опасения какво се готви със Закона за еврото – неясни формулировки за контрол (конкретните оплаквания са "обективни икономически основания", което е заложено като условие в проектозакона да бъде променена цена на дадена стока - чл. 15, ал. 4 от проекта за Закон за въвеждане на еврото в Република България) какво точно значи "икономическа и съответно какъв контрол ще има тогава.
Влязохме в дългова спирала, вървим надолу, продължи с оплакванията си Велев. Той не се съгласи, че процентът на взетите дългове остава по-малък спрямо БВП. Имаме 5 пъти по-малко съотношние на дълг към БВП от Италия т.е. 5 пъти сме по-добре, а вземаме заеми със същата лихва – пазарите ни наказват, каза Велев. "Това, което е позволено на Италия, не е позволено на България", заяви и Манолов, който даде пример и с Франция – това са страни too big to fall (афоризъм от световната финансова криза в края на първото десетилетие на XX век, като в САЩ не беше позволено да фалират банки, считани за твърде големи и чийто фалит щеше да се отрази непредвидимо на цялата система).
Още: Закон за еврото или инструмент за натиск? Скритите рискове според "Прозрачност без граници"
Съвети, съвети и признание - аз не знам точно какво да се прави
Интересен факт – Димитър Манолов разкритикува идеята да се компенсира с по-евтина работна ръка от чужбина. Точно бизнесът, който не беше против това доскоро, обаче в лицето на Васил Велев също подкрепи това – било много скъпо именно заради минималната работна ръка, отделно е и демографската криза. "Всеки разбойник и бандит може да мине границата нелегално и за един ден да пие кафе на "Витошка“, а обучени хора, които искат да работят, половин година не можем да внесем", добави той пред БНТ.
Същевременно Велев предупреди, че потенциалът за изсветляване на икономиката в България е голям, обаче не е такъв, че да се запушат всички бюджетни дупки. Не е това пътят, съгласи се Манолов, докато Велев каза, че за 15 години сме намалили сивата икономика от 35% на 22%.
По-малко да се говори, повече да се работи – дали може да стане, не знам, обобщи Манолов за мерките против спекулата с оправдание "еврото", като сам призна, че ако знаел какво точно да се направи, щял да го каже. "Вниманието да е насочено към картелите, не към малкия бизнес. С неясните формулировки всеки може да бъде обвинена за всичко", включи се и Велев. А на въпрос колко картела са разкрити, отговорът беше "въпросът е дали искат да се борят".
Още: Цените под контрол до края на 2026 година - парламентът направи решаваща стъпка