Учителите в цяла България са в очакване обещанието на служебния образователен министър проф. Николай Денков забавеното увеличение на заплатите им да бъде факт със задна дата от 1 януари.
Още: Матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата
Още: "Бил съм в комсомола": Религията в училище за патриарх Даниил изглежда е нещо решено
Денков обясни забавянето с процедурни скорове и периода за обществено обсъждане на решението.
Сред учителите има напрежение, особено след като миналия месец на някои места липсващите януарската заплати, заради решението на местни власти за нов график за изплащане на възнагражденията, бяха компенсирана с превод на парите, които се полагат за представително работно облекло.
В бюджета на държавата обещаните пари за образование са факт. В средата на миналата година просветното министерство и синдикатите подписаха колективния трудов договор в системата на средното образование, в който също бяха предвидени допълнителни пари.
Още: Висшето образование поскъпва: Нови такси за обучение в университети
В договора бе разписано, че средствата за представителни работни дрехи се увеличават на 360 лева. Страните се споразумяха обезщетението при пенсиониране от 1 август 2016 г. да е 10 работни заплати и 10 заплати и половина от 1 януари 2017 г. От 1 октомври 2016 г. за наставничество на учители пък се заплаща не по-малко от 50 лева месечно за срок до една година. Заплащането за класния станаха 30 лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Колективният трудов договор е валиден за 2 години.
В контраст положението в сектор „Сигурност“ е доста по-лошо. МВР не осигурява униформи т.е. професионално облекло за своите служители, макар такива средства да са предвидени в бюджета за полицията, оплака се Евгени Крумов, един от учредителите на най-големия полицейски синдикат СФСМВР. Припомняме, че в края на миналата година предишният вътрешен министър Румяна Бъчварова поиска удължаване на срока за ползване на униформи с две години.