1000 дрона дневно по Москва и Путин ще схване: Числата на разпада на Русия и Z-псувните с тях (ОБЗОР - ВИДЕО)

07 юли 2026, 10:54 часа 4133 прочитания 2 коментара

"Когато вече не 100 дрона летят към Москва, а 1000 - той ще разбере" - това каза в интервю за Financial Times украинският президент Володимир Зеленски, визирайки руския диктатор Владимир Путин. Зеленски вече смята, че войната в Украйна ще се реши в небето - ОЩЕ: "Небето ще реши изхода от войната": Зеленски говори за нов етап от конфликта с Русия

Зеленски заяви и, че разширяващата се кампания на Украйна с удари с далекобойни дронове е предназначена за режима на Владимир Путин - да усети по-добре какво е война, Путин "да я почувства лично". "Щом започне да я усеща лично... ще видите съветници, които го призовават да се премести някъде отвъд Урал. Колкото по-далеч е Путин от Москва, толкова по-близо ще бъде краят на войната", убеден е украинският президент. Той говори на фона на съобщение от страна на британско-украинската компания за военни технологии Firebolt Engineering. Тя обяви, че нейният дрон-прехващач Griffen с реактивен двигател е свалил потвърдено руски дрон-камикадзе клас "Шахед" ("Геран-2") за първи път. Griffen може да лети с над 350 км/ч, да работи на височина над 7500 метра и да покрива до 120 км.

Преформатиране на Руската федерация

Вчера, 6 юли, Украйна успя да порази най-голямата руска рафинерия – тази в Омск. Цели 8% от суровия петрол в Русия годишно се преработва там т.е. предприятието преработва около 21 млн. тона суров петрол всяка година. Куп псувни по този повод избълва Z-блогъра Евгений Голман, който ругае как "хохлите" имали за задача да разбият Омската рафинерия и пита има ли президент, който да вземе решения. Езикът му е изключително цветист - ОЩЕ: 10 от 10: Най-голямата стратегическа рафинерия на Русия е в пламъци - 2700 км не са пречка за Украйна (ВИДЕО)

В публикация в своя профил във Facebook украинският военен анализатор и о.з. полковник Константин Машовец, който е служил в украинския генщаб, напомня какво е писал за войната още когато избухна в пълномащабен вариант. Казах, че това ще доведе до преформатиране на Руската федерация, напомня той. И посочва, че процесът тече – именно защото сега Русия се сблъсъка с безпрецедентна криза за горива и не може да защити критичните си петролни обекти от удари, а те имат многостранен ефект: включително и този, че възстановяването след всеки удар е все по-трудно. Машовец прави бърза сметка – Русия в момента произвежда по около 85 000 тона бензин всеки ден. За руския граждански сектор обаче трябват по 110 000 тона на ден, а 1000-1500 тона трябват за руската армия в Украйна. В Омската рафинерия, преди вчерашния украински удар, са се произвеждали около 11% от бензина в Русия.

За дизела Машовец представя средната сметка – около 5,9 млн. тона месечно се правят в Русия, гражданският сектор има нужда от до 2,2 млн. тона. Дотук добре – но основното производство е отвъд Урал, в Сибир и Далечния изток т.е. дизелът трябва да бъде доставян в европейската част на Русия. А руските железници са заети приоритетно да прекарват военни товари и дизелът закъснява много, докато големи руски компании, които са си го поръчали, си го препродават докато още е на път. Така фактически дефицит в Западна и Южна Русия има. Така че въпросът е – колко е близо Руската федерация до преформатиране, като е желателно отговорът да бъде даден в тонове бензин и дизел, заключва украинският анализатор.

Русия също нанася жестоки поражения

Украинският премиер Юлия Свириденко говори специално за един от руските удари през вчерашния 6 юли – по думите ѝ, най-страшните разрушения на гражданска инфраструктура заради руска атака от началото на пълномащабната война в Украйна. Става въпрос за град Вишнево, в Киевска област. 500 служители на украинската спешна служба и над 400 полицаи работиха за отстраняване на щети, около 500-600 души са били евакуирани. Със сигурност това стана, защото Русия е уцелила склад за взривни вещества и смазочни материали и е имало много вторични взривове – има официално разследване как се е стигнало до това руснаците да знаят къде да ударят - ОЩЕ: Пак украински огън изгаря Санкт Петербург. Данни за пламнали танкери с бензин за Крим, Русия говори за уцелен ракетен завод (ВИДЕО)

Войната в Украйна: Развитие на бойните действия

Вече 56 поредни денонощия интензивността на сухопътните бойни действия на фронта в Украйна е на нечуваното ниво от над 200 бойни сблъсъка за 24 часа – това е официалната информация на украинския генщаб. На 6 юли е имало 255 бойни сблъсъка спрямо 256 на 5 юли. Руснаците са хвърлили 267 контролирани авиационни бомби (КАБ), което е с 25 по-малко спрямо предишното денонощие. Артилерийският им обстрел е бил в мащаб 3110 изстреляни снаряда, като тук разликата е с около 200 нагоре на дневна база. Руската армия е използвала 9556 FPV дрона, което е с около 700 повече спрямо предното денонощие, сочат обобщените данни от сутрешната сводка на украинския генщаб.

36 руски пехотни атаки са спрени в Покровското направление, а североизточно от Покровск – в направлението от Торецк към Константиновка, е имало 34 руски пехотни атаки: интересно защо, след като Константиновка уж е превзета от руснаците, ако се вярва на Путин. Не е имало обаче нито една руска пехотна атака в Краматорското направление, от Часов Яр към Константиновка. Украинският военен анализатор Олександър Коваленко посочва, че нещата в Покровското направление за руснаците съвсем не са розови предвид седмици наред уверения от Z-канали, че руската армия вървяла към Добропиля, която е на 10-тина километра северно от Покровск. 14 руски пехотни атаки са станали в района на Гуляйполе, Запорожка област. 24 руски пехотни атаки са организирани в Славянското направление, също толкова са били и в съседното от север Лиманско направление. 10 руски пехотни атаки е имало в пограничния район на Суми и Курска област.

ОЩЕ: Дори подмамени от Путин, САЩ признаха, че силните "карти" са в Украйна. Русия подправя още супата от лъжи за Константиновка (ОБЗОР – ВИДЕО)

Тази нощ Руската федерация е изстреляла 123 далекобойни дрона по цели в Украйна. Свалени са 108 – 12 от останалите дронове са нанесли удари на 10 места в Украйна, уточняват украинските ВВС в сутрешната си сводка. В Харков е уцелена бензиностанция и е ранена една жена, а в Полтавска област – индустриално предприятие, украинската спешна служба обаче по традиция не казва какво точно, а само, че пожарите там са овладени. Z-каналът "Два майора" твърди, че имало удар в охладителна кула на втори енергоблок на Курската АЕЦ, който е „новостроящ се“, а 12 дрона били унищожени при централата. И добавя, че имало няколко украински контраатаки на фронта заради срещата на НАТО в Турция, като те не успели да постигнат „значителен успех“ – ОЩЕ: Над 430 дрона за една нощ към Москва и областта: Признание от кмета на руската столица

Заглавната снимка е генерирана с помощта на ИИ инструмента ChatGPT

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Редактор
Новините днес