Страните от "коалицията на желаещите" обявиха, че изискват от Русия пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, считано от понеделник, 12 май. То ще даде възможност на дипломатите да работят върху мирния договор, с който да се сложи край на войната в Украйна. Това стана ясно на пресконференцията, която дадоха лидерите на Франция, Великобритания, Германия и Полша съвместно с президента на Украйна Володимир Зеленски днес в Киев. В брифинга по видеовръзка участваха и лидери от 30 други държави, Европейския съюз и НАТО, включително и българският премиер Росен Желязков.
Основният резултат от срещата, заяви Зеленски, "е, че се съгласихме, че пълно и безусловно прекратяване на огъня трябва да започне от понеделник, 12 май, за поне 30 дни. Заедно изискваме това от Русия, знаем, че Съединените щати също ни подкрепят в това".
Опитът на Русия да поставя условия би бил доказателство, че тя иска да продължи войната.
"Прекратяването на огъня трябва да бъде всеобхватно: във въздуха, в морето и на сушата", подчерта президентът.
Примирието ще се следи от САЩ и Европа
От своя страна френският държавен глава Еманюел Макрон заяви, че прекратяването на огъня ще бъде наблюдавано предимно от американците, но в контрола ще участват и европейските държави.
"Има повече от 30 държави, които искат, считано от 12-ти, да има 30-дневно прекратяване на огъня без никакви условия на сушата, в морето и във въздуха, с мониторинг, който ще бъде осигурен главно от американците, но всички ще участват", каза Макрон.
"В случай на нарушаване на примирието, се съгласихме, че ще има мащабни санкции. Те вече се подготвят и координират между американците и европейците", подчерта Макрон.
Примирието се подкрепя от редица държави
"Сега топката е в полето на Русия. Готови сме да запазим силния натиск върху Русия и да наложим допълнителни санкции в случай на нарушаване на спирането на огъня", написа председателят на Европейската комисия Урсула Фон дер Лайен в социалната мрежа Х.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща повтори тази позиция:
"От Нова Зеландия и Австралия до Канада, наред с европейските държави, "Коалицията на желаещите" се обедини, за да помогне на Украйна да се защити и да постигне мир. Днес ние се събрахме не да размишляваме върху миналото, а да работим за справедлив и траен мир в настоящето. Ние твърдо подкрепяме предложението на САЩ и Украйна за безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което може да проправи пътя за смислени мирни преговори", заяви Коща. Той потвърди, че ЕС ще наложи допълнителни санкции, ако Русия не спазва примирието.
Още: Песков: Кремъл се отказва от 30-дневното примирие (ВИДЕО)
България подкрепя Украйна от самото начало
България подкрепя Украйна от самото начало на войната. Всички трябва да направим така, че Украйна да е във възможно най-силна позиция, да постигне справедлив и траен мир. Това е заявил премиерът Росен Желязков по време на видеоконферентната среща днес, съобщи той самият в социалната мрежа Х.
Демилитаризираната зона е "мъртва" идея
Президентът Володимир Зеленски обяви също така на брифинга днес, че смята идеята за създаване на 30-километрова демилитаризирана зона на фронта за "нежизнеспособна" и за още един "експеримент", който се опитват да проведат с Украйна.
"Въпросът за демилитаризираната зона, за разединяването на войските, чух за това от медиите и не само от медиите, от много различни хора, от много разузнавателни служби. Официално Украйна не е предложила нищо подобно. Но... всички търсят някаква възможност какъв още експеримент да проведат с нас", каза той.
Към днешна дата тази идея не е много релевантна, каза той и поясни:
"Въпросът за демилитаризирана зона в двете посоки от 15 км – а защо 15 км? И от коя линия ще броим, от границата, от коя линия на контакт... Дори да говорим за 15 км, какво ще правим с Херсон? Това означава, че в Херсон няма да има наши войски ли? Ако нашите войски не са в Херсон, ние няма да имаме Херсон", бе категоричен Зеленски.