Турция обвини Гърция, Република Кипър, Египет, Франция и Обединените арабски емирства в това, че се опитват да формират "съюз на злото", насочен срещу нея, след като споменатите държави подписаха обща декларация, в която осъдиха политиките на Анкара в Източното Средиземноморие и в Либия, предава американската медия ABC News.
Още: Адски трус в Мианмар, усетен е в Китай и Тайланд (ВИДЕА)
Още: За първи път в света: Трансплантираха свински черен дроб на човек
В емоционално изявление говорителят на турското Министерство на външните работи Хами Аксьой заяви, че петте държави преследват "регионален хаос и нестабилност" в Източното средиземноморие и са готиви да жертват "надеждата за демокрация" на либийците в името на "безразсъдната агресия на диктаторите", предаде агенция Фокус.
Външните министри на петте държави по-рано проведоха видеоконференция, в която дискутираха ситуацията в Източното Средиземноморие, в което Турция осъществява проучвателни и сондажни дейности за енергийните ресурси в региона, включително в Изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Република Кипър. На срещата беше обсъдена и ситуацията в Либия, където Турция подкрепя правителството на националното съгласие на Файез Сарадж, базирано в Триполи и признато от ООН. Струва си да се отбележи, срещу него в гражданската война в страната воюва маршал Халифа Хафтар, който разполага с подкрепата на Египет и Обединените арабски емирства.
През 2019 г. Турция подписа споразумение с правителството в Триполи, в което се оспорват морските граници в региона, а Анкара обещава на Сарадж военна подкрепа в конфликта в Либия.
Още: Потокът от военни и оръжия по оста Северна Корея-Русия не секва: Актуални данни (ВИДЕО)
Още: Япония отвръща на удара на митата на САЩ
Турция твърди, че споразумението защитава нейните икономически права в Източното Средиземноморие, включително като прекратява всички енергийни проекти в региона, за които Анкара не е дала съгласието си. Гърция и Република Кипър изразиха бурно недоволство от споразумението, след като то беше подписано, тъй като според тях то нарушава международното и техните суверенни права в региона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нараства броят на загиналите при пожарите в Южна Корея (ВИДЕО)
Още: Руският товарен кораб Crystal Asia се запали край бреговете на Южна Корея (СНИМКИ)
Петте държави осъдиха действията на Турция, които те окачествиха като шестия опит за по-малко от година за "нелегални сондажни операции в кипърските териториални води".
Турция не признава Република Кипър и счита голяма част от нейната ИИЗ за собствена. Освен това Анкара вече изпрати няколко кораба в региона, които да извършват сондажни дейности, като твърди, че така защитава правата на турските киприоти на природните ресурси в Източното Средиземноморие. Кипър е разделен от 1974 г., когато след опит за преврат на острова, Турция извършва военна операция и създава признатата само от нея Севернокипърска турска република (СКТР).
Петте държави осъдиха и споразуменията за Либия, подписани с Файез Сарадж, които те описаха като нарушение на международното право и на оръжейното ембарго на ООН.
Още: "Бандити, опустошаващи общините": Ердоган с обвинения към опозицията
Още: Нетаняху засилва натиска върху Газа. „Хамас“: Заложниците ще се върнат в ковчези
В отговор турското външно министерство обвини Гърция и Република Кипър, че избягват диалога с Турция, а Египет, че не защитава правата и интересите на собствения си народ. Анкара също така обвини Обединените арабски емирства в това, че са се присъединили към агресията срещу Турция, а Франция - за опит да действа като закрилник на този съюз.
"Призоваваме тези държави да проявят здрав разум в тон с международните закони и практики", каза Аксьой
"Мирът и стабилността в региона могат да бъдат установени с честен и действителен диалог, не със съюзи на злото", завърши той.