През 2020 г. в германската провинция Бавария е регистриран рекорден брой на случаи на енцефалит и Лаймска болест, причинени от кърлежи, съобщи „Дойче веле”.
Още: На 1300 км от Украйна: Дронове подпалиха важен руски военен завод (ВИДЕО)
Още: Крал Чарлз III предприе неочаквано пенсиониране: Монархията се модернизира
До края на октомври е имало 257 случая на менингоенцефалит, което е със 73 повече от същия период на 2019 г. Случаите на Лаймска болест са 5 880, докато миналата година са били 3 923, сочат данните на местните здравни власти.
Във връзка с ръста на тези показатели гражданите са призовани да се подлагат редовно на реваксинация срещу енцефалит и да избягват разходките сред храсти, ниски дървета и високи треви, където най-често кърлежите попадат върху дрехите и откритите части на тялото.
Изданието съобщава, че ваксина срещу борелиоза (Лаймска болест) няма, но ако бъде открита в ранен стадий, това инфекциозно заболяване се лекува успешно с помощта на антибиотици. Затова е важно след ухапване от кърлеж да се следи за появата на симптоми като появата на червено петно, чийто диаметър може да бъде между 1 до 10 см, припомнят здравните власти.
Още: Представителят на Тръмп за Украйна избухна срещу Русия: Шикалкавят за мир (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: ООН потвърди: Русия изби с терористична атака десетки украински военнопленници
През последните години популацията на кърлежи в Германия се увеличи значително, като успоредно с това се разшириха и рисковите зони. Според експертите, това се дължи на промените в климата и по-специално на топлите периоди през зимата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "По-образовани са от местните": Какво се случва с украинските бежанци?
След необичайно топли зими количеството кърлежи в гората нараства рязко. Освен това заради пандемията от коронавирус тази година много жители на Германия прекараха летните отпуски у дома и бяха повече сред природата.