Бившият британски премиер Борис Джонсън призова Украйна да бъде приета в НАТО и да ѝ бъдат дадени правилните инструменти за борбата ѝ срещу Русия, съобщи ДПА.
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Джонсън направи това изявление на събитие на консерватори в Канада. Бившият премиер предупреди, че не бива да бъдат правени отстъпки с цел умиротворяването на Владимир Путин.
Къде е мястото на Украйна?
"Решението на този проблем са сигурността и стабилността, които ще дойдат с яснотата за това къде е Украйна и какво е Украйна", изтъкна Джонсън.
ОЩЕ: Без генерал Залужни: Съветът НАТО-Украйна заседава в Брюксел
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
"Украйна избра да е свободна, независима европейска страна, която е ориентирана на запад, към ЕС и НАТО. И Украйна трябва да се присъедини към НАТО. Това е единственият логичен вариант", каза още бившият британски лидер.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Борис Джонсън предупреди, че страховете, че евентуалното присъединяване на Украйна към НАТО ще бъде възприето като провокация от Путин, не бива да пречат на предприемането на действия в тази посока.
"Опитвали сме това и вижте докъде стигнахме по този път. До най-лошата война в Европа от 80 години", подчерта Джонсън.
"НАТО е организацията, която вдъхва увереност и създава стабилност, тя ще донесе мир. Междувременно обаче дайте на украинците това, от което имат нужда", призова бившият премиер.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
ОЩЕ: Заради руските удари: Спешно се събира Съветът Украйна-НАТО
"Украинците ще свършат работата, ако им дадем инструментите. Нека им дадем инструментите", каза Джонсън.
Британският политик призова бившия американски президент Доналд Тръмп, който се надява да се върне в Белия дом след президентските избори в САЩ през ноември, да не оказва натиск върху Украйна да се откаже от Крим и Донбас в името на мир с Русия - слухове за подобни планове циркулират в информационното пространство, отбелязват Пи Ей Медия и ДПА.
"Ако сте партията на Роналд Рейгън, ако искате да направите Америка велика отново, тогава не започвайте новия президентски мандат на републиканците . . . с отстъпване на победата на Владимир Путин. Това би било катастрофа за Запада и катастрофа за Америка", предупреди Джонсън.